Çocukla kurbanlık arasındaki duygusal bağa dikkat!

Kurban bayramına sayılı günler çocuklar kesilen kurbanı görmeli mi, görmemeli mi konusu tekrar tartışılır oldu. Peki çocuklar kurban kesimini görmeli mi? Kan çocuğu şiddete sürüklüyor mu? Hangi yaştaki çocuklara kesim görebilmeli? Kurban Bayramı öncesinde çokça tartışılan konuya ilişkin uzmanlar hatırlatıyor.

Çocukla kurbanlık arasındaki duygusal bağa dikkat!

Kurban bayramına sayılı günler çocuklar kesilen kurbanı görmeli mi, görmemeli mi konusu tekrar tartışılır oldu. Peki çocuklar kurban kesimini görmeli mi? Kan çocuğu şiddete sürüklüyor mu? Hangi yaştaki çocuklara kesim görebilmeli? Kurban Bayramı öncesinde çokça tartışılan konuya ilişkin uzmanlar hatırlatıyor.

kurbanHer yıl olduğu gibi bu yıl da ibadeti gereği dünya genelinde milyonlarca Müslüman, Allah’a daha da yaklaşmak için kan akıtacak, kurbanlarını kesecek. Buraya kadar bir sorun yok. Kurban kesiminde asıl sorun ortaya çıkıyor. O da çocukların gözü önünde kurbanların kesilmesi, kanların akıtılması.

DİKKAT ÇOCUKLARDA DEPRESYONA GİREBİLİR

Birçok aile önemli bir ibadet olan kurban bayramını çocuklarının her yönüyle yaşamasını, yapılanları görüp öğrenmesini arzu ederken uzmanlar kurban kesiminde ebeveynlere bazı hatırlatmalarda bulunuyor. Özellikle de çocukların gözü önünde kurbanın kesilmesi, kanın akıtılması… Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan: PROF. DR. NEVZAT TARHAN “Çocuğun zihinsel olgunluk düzeyine uygun hareket edilmelidir. 7 yaşına kadar çocuklar istemedikçe kurbanın kesilmesi gösterilmemelidir. Eğer istiyorsa önceden bilgilendirilmelidir. Ebeveynin tepkisi her yerde belirleyici olduğu gibi burada da olacaktır. 7 yaşındaki çocukta artık gerçeklik duygusu ve soyut düşünce gelişmeye başladığı için kültürel öğrenim ön plana çıkar. Bunun bir dini görev olduğu, yoksullara yardım gibi sosyal boyutu olduğu anlatılmalıdır. Ölüm kavramı, kan akıtmaktan hoşlanmamak gerektiği ama insanın proteine ihtiyacı nedeniyle bazı şeylere katlanması gerektiği, ölüm ötesi gerçeklik gibi kavramlar yine bu yaşta öğretilmelidir. Kendi korkularımızı çocuğa yansıttığımız zaman çocukta öfke, şiddet ve düşmanlık gibi duygular gelişebilir.

ÇOCUKLA HAYVAN ARASINDA DUYGUSAL İLİŞKİYE DİKKAT!

Ayrıca kesilecek hayvanla çocuğun duygusal bir iletişiminin ve ilişkisinin olmaması gerekir. Bu duygusal iletişimi nedeniyle ömür boyu tavuk yemeyen kişiler vardır. Korkutucu yönü en aza inmiş, sosyal boyutu ön plana çıkmış kurban törenlerini izlemek çocuğun zihinsel olgunluğu ile ilgilidir. Zihinsel olgunluğa haiz çocuklar olayları doğru karşılar. Kurbanda psikolojik mesaj olan; “Allah’ım, beni senden alıkoyan her şeyi kurban etmeye hazırım” anlamını hem kendimize hem çocuklarımıza öğretmek için bu bayramı fırsat olarak değerlendirmek en felsefi duruşumuz olacaktır. Egonun arzularını kurban etmek, yaratıcıdan bizi uzaklaştıran şeyleri içimizden söküp atmak hiç de kolay değildir.” Birlik, beraberlik ve coşku duygularının yoğun olarak yaşandığı bayramların çocuklar için anlam ve heyecanının büyük olduğunu vurgulayan Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık, Uygulama ve Araştırma Merkezi Uzm. Psikologu Aynur Sayım ise Kurban Bayramının çocuklar üzerindeki etkisi üzerine şunları ifade ediyor.

“ÇOCUKLAR KURBAN BAYRAMI'NI NASIL YAŞIYOR, NELERDEN NİÇİN ETKİLENİYOR?

Öncelikle kültürümüzün ve ailenin Kurban Bayram’ına yüklediği anlama ve bayramı nasıl yaşandığına bakmak önemli. Çocuklar model alarak büyür. Ailenin davranışlarını taklit ederler. Sevginin paylaşımı, birlik-beraberlik-coşku duygularının yaşanması, çocuklara model olma, ailenin sosyo-kültürel değerlerini benimsemesi açısından anlamlı. Kurban Bayramında dini olarak kurban kesimi yapılıyor. Belirli bir yaşa erişmemiş çocuğun kurban kesimini görmesi, psikolojik açıdan onu olumsuz etkiliyor. Çocukta soyut kavramlar henüz gelişmediği için bu görüntü onun ruhsal yaşantısını örseleyebiliyor, bu duruma anlam veremiyor çünkü. Korkuları da artabiliyor. Çocuk için bu görüntü şiddeti çağrıştırabiliyor. Bunun için aileler belirli bir yaş öncesine kadar çocuklarını kurban kesimi alanında bulundurmamalılar.”
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Çocuk için korku, bilinmeyene karşı verdiği duygusal tepkiyi ifade eder. Normal gelişim sürecinde çocukta korkular olması doğaldır. Savunma mekanizmal
  • Randevu Al