Küme baş ağrısı

Yaşam kalitesini oldukça etkileyen, kişiyi huzursuz eden ve ani şekilde gelen küme tipi baş ağrısı şiddetli ataklar şeklinde devam edebilir.

Küme baş ağrısı

Genellikle aynı saatlerde beliren kümelenmeler kimi zaman birkaç saat, kimi zaman gün boyu geçmek bilmeyebilir. Peki kişiyi son derece huzursuz eden ancak etkili bir tedavi süreciyle ağrıların sıklığı ve süresi kısaltılabilen küme baş ağrısı nedir, neden olur, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Küme Baş Ağrısı Nedir? Neden Olur?

Genellikle göz çevresinde, tek taraflı ve ani şekilde şiddetli ağrıların oluşmasıyla kümeler şeklinde gelen küme baş ağrıları kişiyi uykusunda dahi uyandırabilir. Vücudun biyolojik saatinde birtakım anormalliklerin sebep olduğu düşünülen küme baş ağrısının hormonal değişiklikler, stres ve gıda tüketiminden kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda küme baş ağrısının görülme potansiyelinde alkol, sigara tüketimi, yaş, cinsiyet, gibi risk faktörleri de bulunur. Küme tipi baş ağrısı olan bir ebeveyn veya kardeşin olması bu vakanın görülme olasılığını artırırken aynı şekilde cinsiyet faktörüne bağlı olarak bu tip baş ağrıları erkeklerde daha fazla karşılaşılan bir durumdur.

Küme Baş Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Küme baş ağrısının en yaygın belirtileri arasında göz çevresinde şişlik, göz kapağında düşüklük, tek taraflı ağrı ve ağrının olduğu tarafta oluşan burun tıkanıklığı, huzursuzluk hissi ve şiddetli ağrılar eşliğinde yüzde solukluk ve kızarma kendini gösterir. Genellikle uyarı vermeden göz çevresinde başlayan ani, dayanılmaz ve şiddetli ağrılar, bazı durumlarda yüz, baş ve boyun bölgesinden omuz ve vücudun diğer bölgelerine yayılım gösterir. Genellikle her gün devam eden baş ağrıları bazı zamanlar gün içinde birçok kez ataklar şeklinde devam eder. Söz konusu ataklar gün içerisinde aynı saatlerde oluşma eğilimindedir. Kimi zaman gün içinde 1-8 arasında ataklar meydana gelebilir. Her zaman aynı tarafta göz ve çevresinde hissedilen ağrı sıkıştırıcı, oyucu ve basınç şeklinde şiddetlenir ve aynı hızla geçer.

Küme Baş Ağrısı Tedavisi

Küme baş ağrısını tamamıyla ortadan kaldıracak bir tedavi olmamakla birlikte ağrının sürecini kısaltmak, şiddetini azaltmak ve atakları engellemek için tedaviye başvurulur. Ağrı ani şekilde şiddetlendiğinde hızlı etki gösteren ilaçlar etkili olabilmektedir. Bu şekilde ağrılarda rahatlama sağlanabilir. Küme baş ağrısının yaşam kalitesini düşürmesini ve atakların dayanılmaz hale gelmesini engellemek için nöroloji uzmanına danışmak mühimdir.

Bu sayede ağrı ve atakların özellikleri, ağrının yeri ve şiddeti, atakların tekrarlanma sıklığı ile birlikte süresi hakkında karakteristik özellikleri saptanabilir, tanı konulabilir, ilaç tedavisiyle ağrı dönemlerinin süre ve sıklığı azaltılabilir. Nöroloji uzmanı eşliğinde gerçekleştirilen nörolojik muayene sonucuna göre birincil veya ikincil tip küme baş ağrısının olup olmadığı belirlenir, gerekirse ileri tetkikler planlanır. Tümör ya da anevrizma gibi riskli nedenleri saf dışı etmek için Bt tarama veya MR testi yapılabilir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Baş ağrısının pek çok nedenle olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Baş ağrısında ayırıcı tanıyı nörolojinin yapması uygun olacaktır. Çünkü
  • Oruç tutarken baş ağrısı veya migren sorunu çekerseniz bu önerilerle baş ağrısından kurtulabilirsiniz. Oruçluyken baş ağrısı için, Limon aromaterapi
  • Günlük hayatınızda ani ve şiddetli baş ağrıları çekiyor musunuz? Sizce şiddetli baş ağrıları neden olur? Aniden gelen şiddetli baş ağrıları gününüzü m
  • Çocuklarda baş ağrısı yaygındır. Genellikle hafif hastalıkların, hafif kafa travmasının, uyku eksikliğinin, yeteri kadar yiyip içmemenin veya stresin
  • Günümüzde, modern insanın belki de en çok şikâyetçi olduğu sağlık sorunlarından birisi de baş ağrısıdır.
  • Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalara göre baş ağrısından pozitif düşünerek kurtulmak mümkün. İşte ağrı kesici besinler.
  • Randevu Al