Küçükken tacize uğramıştım

Küçükken tacize uğramıştım

Küçükken tacize uğramıştımBen 4 senelik evli bir 23 yaşında bir bayanım. Cinsel hayatım çok iyi. Ben çalışan bir bayan olduğum için 4 yıl daha çocuk istemiyorum eşim ise bu konuda ısrarlı. Bu konu geçen ay tekrar gündeme geldi ve biraz tartışma yaşandı. O günden sonra eşim cinselliği daha az istemeye başladı. Biraz benim isteğimle oluyor ona kalsa hemen yatağa yatıp uyuyacak. Beraberliğimizde de eski aktifliği yok. Evlilikte cinselliğin dorukta yaşanması için çocuğun olması şart mıdır? 

- Evlilikte cinsel yaşamın doyurucu olması ile çocuk sahibi olmanın tabi ki bir ilgisi yok. Ancak çocuk konusunda uzlaşmaya varamamış olmanız belli ki ilişkinizi olumsuz etkilemiş ve yaşadığınız iletişim sorunu cinsel yaşamınızı etkilemekte. Konuyu tartışmaya dönüştürmeden yeniden konuşmayı denemeli, eşinizin çocuk isteğinin ardındaki duygu ve düşünceleri anlamaya çalıştıktan sonra çocuk sahibi olmayı neden istemediğinizi ona aktarmalısınız.

 

27 yaşındayım 5 yıldır evliyiz  2 yılda flört dönemimiz oldu. Bundan 3 ay öncesine kadar eşimle iyi giden bir cinsel hayatımız vardı ama, artık eşimle sevişirken hiçbir şey hissedemez  oldum. Eşim de bunu fark etti ve kavgalar başladı. Hayatımızda değişen bir şey yok eşimi de sevdiğim halde oluşan bu isteksizliğe bir anlam veremiyorum. Acaba  bu soğukluğumun nedeni ne olabilir? ... 

- Cinsel isteğin düzeyi çeşitli nedenlerle (yorgunluk, hastalık, stres vb.)  zaman zaman değişim gösterebilir. İsteksizliğinizin sadece eşinizle cinsellik yaşamaya mı, yoksa genel olarak cinselliğe mi olduğunu anlamaya çalışın. Yaşadığınız isteksizlik geçici bir durum olabilir, ancak bunun aranızda tartışmalara yol açması, iletişimsizlik sorunu daha uzun süreli hale getirebilir. Eşinizi sevdiğinizi ona cinsel ilginiz dışında başka ifade biçimleriyle  göstermekte yetersiz kalıyor olabilirsiniz, bu açıdan ilişkinizi sorgulamalı ve varsa eksiklikleri gidermeye çalışmalısınız.

 

Selim Andak Kayseri- 46 yaşında bir okurunuzum. 12 yıldır evliyim 1 çocuğum var. Haftada 3 kez beraber oluyoruz ve her şeyi yapıyoruz fanteziler uyguluyoruz. Benim sorunumum iş yerinde arkadaşların yaşadıkları cinsel hayatı abartarak anlatmaları. Arkadaşlarım gecede 3 4 kez beraber olduklarını vs anlatıyorlar. Önceleri önemsemiyordum ancak son günlerde kendimde bir eksiklik görmeye başladım. Acaba bende mi bir eksiklik var diye. Kişinin cinsellik ihtiyacı bünyesine göre değişir mi? Kaliteli ve keyifli yaşanan cinsellik olduktan sonra sayı önemli mi? 

- İnsanlar cinsel dürtü, güç ve tercih ettikleri ifade biçimi ve doyum açısından farklılıklar gösterir. Bireyin toplumdaki ilişkileri, yaşam koşulları, içinde bulunduğu kültürel ortam, kadın veya erkek oluşu, yaşı, cinsel deneyimleri bu farklılıkları belirler. Cinsellikte neyin normal, neyin yetersizlik olduğu cinsel iletişimdeki iki kişinin beklentisine bağlıdır. Sizin de ifade ettiğiniz gibi doyurucu bir cinsellik için önemli olan nicelik değil, niteliktir. Toplumumuzda cinsel konular ve sorunlar rahatlıkla konuşulamadığı için şakalar, fıkralar ve abartılı hikayelerle bilgi aktarımında bazı yanlış bilgilenmeler, koşullanmalar ve abartılı beklentiler oluşabiliyor. Bu tarz konuşmalardan etkilenmemelisiniz.

 

 Cahide Gümüşhane- Merhabalar biz 8 aydır evliyiz ama hala birlikte olamadık. Ben 11 yaşında iken okulda bir taciz girişimine uğramıştım. Bu durum aklımdan gitmişti şimdi ilişkiye giremediğimiz için hatırladım. Eşimle sevişme sırasında bir şey hissetmezken beraber olamıyoruz. Ben kaskatı kesiliyorum. Acaba bu durumun nedeni yaşadım taciz girişimi olabilir mi? Unuttuğum için eşime bu olayı anlatmamıştım sizce anlatmalı mıyım? 

- Geçmişte yaşanan travmatik olaylar ileride kişinin cinsel yaşamını etkileyebiliyor. Bu tür olaylar rahatsız edici duygulardan kurtulmak için zaman içinde unutulur, ancak kişinin cinselliğe bakışını etkiler ve evlilikle, cinsel yaşamın başlaması ile yeniden hatırlanabilir. Eşinizle yaşadığınız bu olayı paylaşmak, onun yaşadığınız olumsuz duyguları anlamasını ve size daha hoşgörülü, rahatlatıcı, destekleyici yaklaşmasını sağlayıp korkunuzu aşmanıza yardımcı olabilir.

 

 12 yıldır evliyim 2 çocuk babasıyım. Akşam eve gelir gelmez eleştiri ve ardından kavgamız başlıyor. Eşim benim her davranıma sinirleniyor her söylediğimi kusurlu buluyor. Eşim lise mezunu ben ilkokul mezunuyum. Esnaflık yapıyorum. Sormak istediğim şu: Eşim benim her davranımı kusurlu bulurken her gece beraber oluyor. Yatakta hiçbir problemimiz yok sekste çok uyumluyuz. Eşinin her hareketini eleştiren bir bayan cinsellikte nasıl sorunsuz olabiliyor? Bu durum doğal mıdır? 

-  Evlilikte yaşanan iletişim çatışmaları ve olumsuz duygular bazı kişilerin cinsel isteğini etkilerken, bazıları da olumsuz duyguları, kızgınlıkları bu alana taşımamayı, ayrı tutmayı başarabiliyor. Eşinizin evlilik sorunları ile cinsel yaşamı ayrı tutmasının doğal olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bize bu soruyu yönelttiğinize ve durumu yadırgadığınıza bakarak sizin yaşanan tartışmalardan doğan duygularınızın cinsel yaşantınıza yansıdığı anlaşılıyor. Cinselliğe etkisi olsun ya da olmasın aile yaşantınızın huzuru, çocuklarınızın etkilenmemesi için de kavgaları sona erdirmenin yollarını aramalısınız.

 

Rumuz İletişim: Merhaba. Ben 18 yaşında  genç bir kızım. Bu zamana kadar hiç erkek arkadaşım olmadı. Arkadaşlık tekliflerini hep geri çeviriyorum ama bu durum günlerce aklımdan çıkmıyor. O kişiyi daha sonra başkalarıyla gördüm zaman da kıskanıyorum ve o kıza düşmanlık besliyorum. Bu durumun nedeni galiba biraz utangaç olmam. Cinsel arzu açısından bir sorunum yok hatta çok fazla bile diyebilirim. Evde kaldım bazı günlerde iki ya da ç kez masturbasyon yaptım oluyor. Buda beni çok rahatsız ediyor. İleride ilişki sorunu yaşar mıyım? Benim yaşadım cinsel bir sorun mudur yoksa bir iletişim sorunumudur? 

- Karşı cinse ilgi ve çekim duymanız normal, cinsel uyarılma ve doyum açısından da sorun yaşamadığınız anlaşılıyor. Yaşadığınız sorunun daha çok iletişim alanı ile ilgili olduğu söylenebilir. İletişim kurmada yaşadığınız güçlüğün size kendinizi yetersiz hissettirdiği anlaşılıyor. Kendinizde eksikliğini gördüğünüz özellikleri taşıyan kişilere öfke duyup sorunu kafanızda büyütmek yerine, iletişim konusunda kendinizi geliştirmeyi ve çekingenliği aşmayı denemelisiniz.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al