KÜÇÜK YAŞTA EVLİLİK YÜRÜMÜYOR

KÜÇÜK YAŞTA EVLİLİK YÜRÜMÜYOR

DHA

Konya'da boşanma sayısı ve nedenleri hakkında yapılan araştırma sırasında, ilginç tespitlere ulaşıldı.

 


Konya’da İl Genel Meclisi Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu, boşanma sayısı ve nedenleri hakkında yaptığı araştırma sırasında, çeşitli tesbitlere ulaştı. Komisyonun araştırmasında mahkeme izniyle 18 yaşından küçük yapılan evliliklerin birçoğunun boşanmayla sonuçlandığı belirlendi.

İl Genel Meclisi, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda yaklaşık 8 ay önce ‘Kadın Erkek Komisyonu’ oluşturdu. Oluşturulan komisyon, boşanma sayısı ve sebepleri ile ilgili 31 ilçede araştırma çalışması başlattı. İlçelerdeki Aile Mahkemelerini ziyaret ederek boşanma sayısı ve sebeplerini belirleyen komisyonun çalışması sırasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

YURT DIŞINA ÇIKMAK İÇİN BOŞANMA

Şu ana kadar 16 ilçede yapılan araştırmada yurt dışına çalışmaya giden kişilerin oturma izni almak için o ülkenin kadınlarıyla evlenebilmek için eşlerinden anlaşmalı olarak boşandığını belirlendi. Raporda, “Kulu ve Cihanbeyli ilçelerinden Avrupa’ya gidişler 1965’li yıllardan itibaren başlamış ve bu yıllarda giden gruplar oturma izni alabilirken, sonraki yıllarda oturma izni alabilmek zorlaştırılmıştır. Bunun akabinde de oturum alabilmek için çoğu anlaşmalı olmak üzere yabancılarla evlilikler yapılmıştır.

Yabancı uyruklularla evlilik yapanların bir çoğu Türkiye’deki evliliklerine anlaşmalı olarak boşanmak suretiyle sonuçlandırmaktadır. Bu şekilde gittikleri ülkelerde süresiz oturma izni alıp işçi olanlar, bir kaç yıl sonra yabancılardan boşanmakta ve Türkiye’deki eşleri ile yeniden resmi nikah yapıp ailelerini de yurt dışına götürmektedir. Yurt dışına gittikten sonra ailesini terk edenler çok azınlıktadır. Son yıllarda Avrupa ekonomisinin kötü gidişi ve işsizlikle ilgili problemler dolayısıyla bu boşanmaların azalacağı kanaati oluşmuştur” denildi.

GELİN, KAYNANA KAVGASI

Araştırmada evlendikten sonra aynı evde oturan gelin ve kaynana arasındaki sorunların da boşanmalara neden olduğu tespit edilirken, ekonomik sıkıntıların da etken olduğu ortaya çıktı. Televizyonda yayınlanan dizilerden ve internetten etkilenen gençlerin de boşanmalara kadar giden bir çatışmaya girdiği tespit edildi.

KÜÇÜK YAŞTA EVLİLİK

Komisyon üyelerinin boşanmalarla ilgili bir tespiti de küçük yaşta evliliklerle oldu. Özellikle Ilgın ilçesinde yapılan araştırma sonucu çıkan rapor, “Bu ilçede öne çıkan ve boşanmalara etkili olduğunu gözlemlediğimiz husus mahkemelerden alınan evlenmeye izin sayısındaki fazlalıktır. Yani aileler çocuklarını küçük yaşta evlendirdikleri için yasanın en alt sınırındaki yaşlarda evlilikler hayli fazladır. Ayrıca düğünlerde yapılan abartılı harcamalar ve bunun için çekilen banka kredilerindeki ödeme güçlükleri de sıkça dillendirilmektedir. Bu ilçemizdeki boşanmalarda ve ayrı yaşamalarda sosyal uyumsuzluk ciddi bir sebeptir” denildi.

Komisyon üyelerinin, 31 ilçede gerçekleştirilecek olan incelemenin sonunda genel bir rapor hazırlayacağı ve boşanmaları engelleyebilmek için ne tür önlemler alınabileceğinin tartışılacağı öğrenildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al