Kuantum ağları kırılamayacak

Bilim adamları, hacker'lar tarafından erişilemeyecek kuantum ağları konusunda ilerleme kaydetti.

Kuantum ağları kırılamayacak

Stanford araştırmacıları, kuantum fiziğinde uzun süredir problem teşkil eden, "dolanık" parçacıkların uzun mesafeler üzerinde nasıl gönderileceği konusunda ilerleme kaydetti. Çalışma, Nature Communications'ın online baskısında yayınlandı.

Fizikçiler, fotonları kullanarak elektronlardan gelen mesajları nerdeyse 2 km (1.2 mil) uzaklığa taşımayı başararak yeni bir kuantum rekoruna sahip oldular. Böylelikle hükümet, askeri birlikler ve bankaları yakından ilgilendiren "kırılamaz" kuantum iletişim ağlarının kurulabilmesi adına önemli bir mesafe katedilmiş oldu.

Stanford araştırmacılarından Leo Yu yaptığı açıklamada "Bu çalışma dünya genelinde son derece güvenli veri gönderebilen, gelecek kuantum ağlarının önünü açacak" dedi. Bilim adamlarının dolanık parçacıkları uzak mesafeye göndermeyi başarması, kuantum bilişim alanında pratik uygulamaların kapısını açacak, şimdiye kadarki en güçlü kanıtı olarak gösteriliyor.

A.A

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al