KRİZLERE SAAT AYARI

KRİZLERE SAAT AYARI

A.A

Fazla  kişinin kalp hastası olmasından bakanlık kalp merkezleriyle ilgili planlamaya giderek merkez kuracak.

 


3 milyondan fazla kişinin  kalp hastası olması, her yıl bu rakama 4 yüz bine yakın hastanın eklenmesi  üzerine Sağlık Bakanlığı kalp merkezleriyle ilgili planlamaya giderek yeni  merkezler kuracak.

Açık kalp ameliyatı yapılan merkezlerin bölgesel dağılım ve erişim  açısından yetersiz olması nedeniyle yeni merkezler açmayı planlayan bakanlık,  kalp krizi geçiren bir hastanın ilk 90 dakikada bir kardiyolog tarafından  görülmesini, 3 saat içinde de kalp merkezine ulaştırılmasını sağlayacak.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Orhan Koç,  insan kaynağı ve alt yapının verimli kullanımı için sağlık hizmeti verilen  merkezlerle ilgili bir planlama çalışması yürüttüklerini söyledi.

Yanık, onkoloji, kalp ve damar cerrahisi, el cerrahisi, kemik iliği ve  organ nakli, yenidoğan ve yetişkin yoğun bakım, genetik tanı merkezleri gibi  özellik taşıyan kurumlarda atıl kapasite oluşmaması için planlamaya gidilmesinin  zorunlu olduğunu kaydeden Koç, bu planlamaya Sağlık Bakanlığı hastanelerinin yanı  sıra özel sektör ve üniversite hastanelerinin de dahil olacağını bildirdi.

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ölümlerin üçte birinin kalp  hastalıklarından kaynaklandığını, bunun çok yüksek bir oran olduğunu ifade eden  Koç, “Her yıl bin kişiden 4-5'i, yani 390 bin kişi kalp hastalığına yakalanıyor,  bunların 90 bini yaşamını yitiriyor, geri kalanı kronik hasta olarak hayatını  sürdürüyor. Bugün 3 milyon 200 bin dolayında kalp hastası olduğunu tahmin  ediyoruz” şeklinde konuştu.

 Öncelikli hedeflerinin kalp hastalıklarının önlenmesi olduğunu, bu  oranların azaltılması için koruyucu hekimliğe önem verdiklerini vurgulayan Koç,  bu önlemlere rağmen kalp hastalığına yakalananların tedavilerinin en iyi şekilde  yürütülmesinin sağlanacağını belirtti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al