KRİZ EVLİLİKLERİ DE VURDU

KRİZ EVLİLİKLERİ DE VURDU
Paylaş:

DHA

Bankaların batmasına neden olan, ülkeleri iflasın eşiğine getiren ekonomik kriz Aydın’ın Didim İlçesi’nde çiftleri vurdu.

İlçede, 2006 yılında 119, 2007’de 140 çift boşanma davası açarken, 2008 yılında bu sayı 232'ye ulaştı. Didim İcra Müdürlüğü kayıtlarına göre de 2008 yılında bir önceki yıla oranla icra işlemlerinin yüzde 30 arttığı saptandı. Hukukçular ve psikiyatrlar, bu durumun çiftlerin boşanma kararında belirleyici olduğunu söylediDidim Adliyesi Asliye Hukuk Mahkemesi'nden alınan son üç yılın boşanma rakamları ekonomik krizin aileleri dağıttığını ortaya koydu. 2008 yılında boşanmak için mahkemeye başvuranların bir önceki yıla oranla sayısı yaklaşık yüzde 65 arttı. 2006 yılında 119, 2007’de de 140 olan boşanmak için mahkemeye başvuran çift sayısı, ekonomik krizin yakıcılığını hissettirdiği 2008 yılında 232'ye ulaştı.

Didimli avukat Nadir Türk, boşanmaların çoğunun ekonomik sıkıntılar nedeniyle meydana geldiğini belirterek, "Kriz maalesef aileleri de vurdu. Ekonomik sıkıntılar sebebiyle mutsuzlaşan çiftler boşanmak için mahkemenin yolunu tutmaya başladı" dedi.

İCRA YÜZDE 30 ARTTI

Bu arada, Didim İcra Müdürlüğü verilerine göre de, Didim’de, 2008 yılında bir önceki yıla oranla icra işlemlerinin yüzde 30 artış kaydettiği ortaya çıktı.

Krizin etkilerinin en çok evliliklerde hissedildiğini aktaran psikiyatr ve psikologlar, ekonomik anlamda yaşanan düş kırıklıkları ve yoksulluğun çiftlerin birbirlerine karşı tahammülsüzleşmesine neden olduğunu vurguladı. Aile yaşamının ciddi bir tehdit altında olduğu öne sürüldü.