KRİZ DİŞ GICIRDATIYOR

KRİZ DİŞ GICIRDATIYOR
Paylaş:

DHA

Eskişehir Özel Anadolu Hastanesi'nde görevli diş hekimi Didem Süsler, ekonomik krizin diş sağlığını da olumsuz etkilediğini belirtti. Diş hekimi Süsler, "Ekonomik kriz cebimizi olduğu gibi diş sağlığımızı da olumsuz etkiliyor. Krizle birlikte stres altında olan kişiler geceleri dişlerini gıcırdatıyor. Bu da çene ekleminde kalıcı zararlar oluşturabiliyor" dedi.

İnsanlar uyurken farkında olmadan dişlerini gıcırdattıklarını anlatan Didem Süsler, bu hastalığın ‘Bruksizm’ olarak adlandırıldığını kaydetti. Halk arasıdan diş sıkma, diş gıcırdatma olarak bilinen hastalığın genellikle uyku sırasında bilinçsizce yapılan dişleri sıkma veya gıcırdatma hareketi olduğunu söyleyen Süsler şöyle konuştu:

"Bu hastalığa sahip kişiler sabah uyandıklarında diş ve çene eklemlerinde ağrı hissederler.Diş sıkma ya da gıcırdatmanın en önemli nedeni ise çağımızın hastalığı olan strestir. Stres çağımız hastalığı olmakla birlikte, ekonomik krizle daha da artmış durumdadır. Ekonomik kriz nedeniyle insanlarda stres oranı artmış diş gıcırdatma ve sıkma oranlarında da bir artış olmuştur. Eğer bu hastalık tedavi edilmezse, çene ekleminde kalıcı zaralar oluşabilir."