KRİZ CİNAYETLERİ DE ARTIRDI

KRİZ CİNAYETLERİ DE ARTIRDI

REUTERS

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nden David Stuckler ve Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu'ndan Martin McKee ekonomideki değişimlerin 26 AB ülkesinde 1970 ve 2007'de intihar ve cinayet oranlarını nasıl etkilediğini araştırdı.

Araştırmacılar, işsizliğin yüzde 1 artmasının 65 yaşın altındakilerin intihar sayısında yüzde 0,8 artışa neden olduğunu, cinayetlerin de yüzde 0,8 arttığını belirledi.

Buna karşılık insanların daha fazla yürüdüğü ve daha az araç kullandığı, dolayısıyla trafik kazalarındaki can kayıplarının yüzde 1,4 düştüğü belirtildi.

İşsizliğin yüzde 3 artmasının ise 65 yaşın altındakilerde intihar oranının yüzde 4,5, aşırı alkol kullanıma bağlı ölümlerin yüzde 28 artmasına neden olduğu kaydedildi.

Araştırmada, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) "ekonomik krize bağlı stres, intihar ve ruh hastalıklarının artmasının beklenmedik olmayacağı" açıklamasına yer verildi.

Araştırmada sosyal hizmetlerin önemi de vurgulandı. Ekonomik krizin intihar üzerindeki etkisinin kişinin işinde kalmasına ya da yeniden iş bulmasına yardım eden sosyal hizmetlerin güçlenmesiyle azaldığına dikkat çekilirken, bu programlara kişi başına harcanan paranın yıllık 190 doları geçmesi durumunda işsizliğin intiharı etkilemediği sonucuna varıldı.

Araştırmacılar buna ilişkin olarak, yardım programlarına önem verilen iki ülkeyi (Finlandiya ve İsveç) örnek verdi. Finlandiya'da 1990-1993'de işsizlik yüzde 3,2'den 16,6'ya çıkarken, intihar sayısı büyük oranda düştü. İsveç'de de 1991-1992'de işsizlik 2,1'den 5,7'ye çıkarken, yine intiharların sayısında azalma oldu.

2003'te Avrupa ülkelerinin yarısında kişi başı işsizlik ödeneği yıllık 190 doların altında kaldı. Araştırma, The Lancet dergisinde yayımlandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al