Deprem Travma Psikolojisi

Krem peynir yedi konuşmaya başladı

ngiltere'de sadece 26 kişide bulunan nadir bir hastalıkla mücadele eden 3 yaşındaki kız çocuğu krem peynirle iyileşti.

Krem peynir yedi konuşmaya başladı

İngiltere'de sadece 26 kişide bulunan nadir bir hastalıkla mücadele eden 3 yaşındaki kız çocuğu krem peynirle iyileşti.

krem_peynirİngiltere'de sadece 26 kişide bulunan nadir bir hastalıkla mücadele eden 3 yaşındaki kız çocuğu, hastalığın bir ayağı olan ’konuşamama’ rahatsızlığını, doktorların uyguladıkları ve haftada 1 kilo krem peynir yemeyi içeren diyetle aştı ve kullandığı ilk kelimesi "Anne" oldu.

ÇOCUKLARDA KONUŞMA BOZUKLUKLARI

3 yaşındaki Fields Taylor, İngiltere’nin Leicestershire kontluğunun Melton Mowbray kasabasında annesi Stevie ve babası David ile birlikte yaşıyor. Ancak, doğumundan sonra ‘GLUT1 eksikliği’ teşhisi konulan küçük kız, tedavi edilmesi mümkün olmayan bu rahatsızlığının bir sonucu olarak birkaç gün öncesine kadar tek kelime de konuşamadı. Ta ki doktorlarının uyguladıkları, haftada 1 kilo krem peynir yemeyi içeren diyetin neticesini alana kadar. Küçük Fields, hastalığın yarattığı ve konuşmasını da engelleyen ‘yağ eksikliğini’ kapatmak için, 3 ay boyunca her hafta tam 1 kilo krem peynir yedi. İlginç diyetin işe yaradığı, Fields’in, ‘Anne’ diyerek doğumundan beri ilk kelimesini konuşmasıyla anlaşıldı. Kızının rahatsızlığı ile ilgili umutsuzluğa kapılmış olduğundan bahseden 34 yaşındaki anne Stevie, "Fields’in ilk defa ’Anne’ demesini duymak muhteşem bir duyguydu. Yeme düzenini değiştirmek gibi basit bir şeyin böyle büyük bir fark yaratacağına hiç inanmamıştım" diye konuştu. Söz konusu hastalık, oldukça nadir bir rahatsızlık ve İngiltere’de sadece 26 kişide bulunuyor. Beyin yeterince glikoz taşıyamadığından, enerjisiz kalıyor ve bu durumun sonuçlarından biri olarak da hasta, konuşma yetisi gösteremiyor. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Dil ve konuşma bozuklukları akademik başarıyı etkiliyor.
  • Her yaştan insanda dil veya konuşma bozukluklarına rastlanabiliyor. Ebeveynler dil ve konuşma sorununa nasıl yaklaşmalı?
  • Kekemelik “kişiden kişiye farklılıklar gösterebilen bir akıcılık bozukluğu” olarak tanımlanıyor.
  • Telefonda vakit geçiren çocuklarda klip sendromu ortaya çıkıyor. Klip sendromlu çocuklar konuşmayı öğrenemiyor!
  • Kekemelik bir hastalık değildir. Kekemelikte erken ve doğru müdahale önemli... Kekemelik, psikolojik boyutuyla da etkiliyor.
  • Çocuğun dil gelişimi doğumdan itibaren izlendiğinde doğuştan getirdiği bir ses kapasitesinin olduğu görülmektedir.
  • Randevu Al