KÖTÜLÜKLERDEN UZAK...

KÖTÜLÜKLERDEN UZAK...

A.A

Mersin'de çocuk ve gençleri kötü alışkanlıklardan müzikle ulaştırmak amacıyla Bana bir nota öğret projesi başlatıldı.


Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Koordinatörlüğünde ve Taşeli Kültür ve Sanat Derneğince yürütülen projeden ilçenin Say, Mukaddem ve Pazarkaşı mahallelerinde yaşayan 14-24 yaşları arasındaki 40 çocuk ve genç faydalanacak.

Silifke Kaymakamı Fatih Damatlar, projenin başlatılması nedeniyle Taşeli Kültür ve Sanat Derneği'nde düzenlenen törendeki konuşmasında, proje süresinin 12 ay, bütçesinin de 70 bin 467 TL olduğunu, bunun 59 bin 897 TL'sinin Çukurova Kalkınma Ajansı'nca, kalan kısmının da vakıf tarafından karşılanacağını bildirdi.

Damatlar, ilçeye göçle gelen ailelerin çoğunlukta bulunduğu mahalleleri kapsayan bu projenin amacının çocuk ve gençleri kötü alışkanlıklardan müzikle uzaklaştırmak olduğunu belirterek, “Bu projeye katılarak herhangi bir müzik aletini çalmayı öğrenecek gençleri istedikleri takdirde güzel sanatlar lisesi ve konservatuvar sınavlarına yönlendireceğiz” dedi.

Projeye dahil edilen mahallelerdeki vatandaşların, geçimlerini temin edecek bir işlerinin olmadığını, işleyecek topraklarının da bulunmadığını belirten Kaymakam Damatlar, şunları kaydetti:

“Atalarından gördükleri demircilik ve müzisyenlik işlerini yaparak geçimini sağlayan bu insanlarımız kazandıkları parayla geçinemiyorlar. Çünkü, demircilik teknolojik gelişmeler nedeniyle geçerliliğini yitirirken, müzisyenliği de kulaktan dolma yaptıklarından bu yeteneklerini değerlendiremiyorlar. Günübirlik yaşayan bu insanlarımızın çocuklarını geleceğe en iyi şekilde hazırlamak istiyoruz. Bu nedenle, projenin uygulanacağı mahalleleri seçerken bu insanların ekonomik yapılarını mercek altına alarak karar verdik.”

Müzik eğitimi alan çocuk ve gençlerin kendilerine özgüvenlerinin artacağını, topluma uyum sağlama ve sosyalleşme süreçlerinin de hızlanacağını belirten Damatlar, “Proje kapsamında 40 gencimiz profesyonel anlamda müzisyen niteliği kazanacak. Eğitim sonunda müzik grubu da oluşturabilecek bu gençler, ilçenin yanı sıra çevre il ve ilçelerdeki kültürel ve sosyal etkinliklere de katılıp gelir elde etme imkanına kavuşabilecekler” diye konuştu.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al