KÖTÜLÜĞÜ BÜYÜKLER YAPIYOR

KÖTÜLÜĞÜ BÜYÜKLER YAPIYOR

DHA

Alerjik bünyeli çocuğuna önlem almayan anne babalar dikkat edin, aslında ona kötülük yapıyorsunuz.

 


Çocuk  alerji uzmanı Doç.Dr. Demet Can, alerjik bünyeli bebek ve çocukların hasta olmasına, tetikleyici faktörlere karşı önlem almayan anne babalar ile vakalara ’enfeksiyon tanısı koyup antibiyotikle tedavi eden’ sağlık siteminin yol açtığını söyledi.

Anne babalar çocuklarını daha bebekken şampuanlarla, yumuşatıcılarla tanıştırdığını belirten Doç.Dr. Can, "Bebek ve çocuklarda alerjiye erken dönemde tanı koyulamıyor, gerekli önlemler alınmayınca da hasta oluyorlar" dedi.

İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Alerji Klinik Şefi Doç.Dr. Demet Can, Alerji Uzmanı Dr. Şule Turgut, Uzm. Dr. Şule Sözmen ve Uzm. Dr. Tekin Nacaroğlu ile birlikte kliniklerinde takip ettikleri çocuklara ve ailelerine eğitim verdi.

Doç.Dr. Can, çocukları ve annelerini ev tozundan polene, saman nezlesinden astıma kadar çeşitli alerjik hastalıklarda tetikleyici faktörleri, korunma önlemlerini ve ilaçların kullanılması konusunda bilgilendirdi. Alerjinin kontrol altına alınabilen bir hastalık olduğunu, ancak uygun çevrenin sağlanmaması halinde bebek ve çocukların hastalanmalarının kaçınılmaz hale geldiğini belirtti.

BUHAR MAKİNESİ FAYDALI DEĞİL

Doç.Dr. Demet Can, alerjinin kişinin geninde, kromozomlarında var olduğunu, eğer uygun çevre ve hayat sağlanırsa hastalığın hiç ortaya çıkmayacağını bildirdi. Vücuttaki o duyarlılığı geçirmenin mümkün olmadığının da altını çizen Doç.Dr. Can, anne babaların ve sağlık sistemin çocukların hasta olmasında büyük rolü olduğunu söyledi. Doç.Dr. Can iddialarını ve önerilerini şöyle sürdürdü:

"10 çocuktan 1’inde alerjik hastalık var. O kadar sık görülüyor. Alerjide mutlaka genetik bir altyapı, zemin var. Ama o genetik yapı eğer o zararlı maddelerle, sigarayla, hava kirliliğiyle, katkı maddeleriyle, genetiği değiştirilmiş besinlerle karşılaşmazsa ya da çocuk erkenden kreşe gönderilip mikroplarla karşılaşmazsa alerjik hastalık olmuyor ama onu hayatı boyunca taşıyor. Ama uygun kötü çevre varsa hastalık olarak karşımıza geliyor. Bebekler pırıl pırıl bakılıyor ama doğduğundan itibaren 5 tane losyon, 10 krem sürülüyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al