Kötülerden Kiko koruyacak

Çocukların istismarı ve cinsel sömürüsüne karşı Avrupa Konseyi’nce evrensel bir karakter olarak geliştirilen “Kiko”, TBMM’nin himayesine girdi.

Kötülerden Kiko koruyacak

Çocukların istismarı ve cinsel sömürüsüne karşı Avrupa Konseyi’nce evrensel bir karakter olarak geliştirilen “Kiko”, TBMM’nin himayesine girdi.

kikoMeclis Sağlık ve Aile Komisyonu ile değişik partilerden milletvekillerinin katıldığı Çocuk Hakları İzleme Komitesi, Kiko’yu Türkiye genelinde tanıtmak için etkinlikler yapacak. Kiko, hem kız hem erkek çocuklara hitap ettiği için cinsiyetsiz.

İÇ ÇAMAŞIRINA DOKUNDURTMA

3-7 yaş arası çocuklara “İç Çamaşırı Kuralı”nı hikâyelerle anlatan Kiko, anne-baba ve bakıcılara çocukların cinsel istismardan nasıl koruyabileceklerini gösteriyor. Kiko, “İç çamaşırına dokundurtma. Vücudun sana aittir. İyi bedensel temas-kötü bedensel temas. İyi sırlar-kötü sırlar” konularında bilinç oluşturuyor.

ÇOĞU ZAMAN TANIDIK

Meclis’te konuşan UNICEF Çocuk Koruma Bölüm Şefi Severine Jacomy Vite, “Çoğu zaman istismarı yapanlar çocuğun tanıdığı insanlar olabiliyor” dedi. Bülent SARIOĞLU / ANKARA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Çocuk için korku, bilinmeyene karşı verdiği duygusal tepkiyi ifade eder. Normal gelişim sürecinde çocukta korkular olması doğaldır. Savunma mekanizmal
  • Randevu Al