KÖTÜ SONUÇ KORKUSU

KÖTÜ SONUÇ KORKUSU

DHA

Hastalar ‘Kötü bir şey çıkarsa’ korkusu ile sonuçları takip etmiyor. Bu yüzden acı sonuçlar doğabiliyor.

 


Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sülen Sarıoğlu, Türkiye'de hastanelerin büyük çoğunluğunda bazı dallardan patolojiye tek ameliyat mataryeli bile gönderilmediğini, gönderilenlerin de sonuçlarının takip edilmediğini söyledi.

Hastaların patoloji sonuçlarını almayı ‘ya kötü bir şey çıkarsa’ korkusuyla almama, unutma yolunu seçtiğini belirten Prof.Dr. Sarıoğlu, “Erken teşhis hayat kurtarır ama patolojinin önemsenmemesi maalesef acı sonuçlar doğuruyor” dedi.

Sarıoğlu, ülkemizde patolojinin gerekliliğine hastalar kadar bazı doktorların da önem vermediğini öne sürdü. Hastaların ameliyat olacağı cerrahın ‘iyi’ olması için sorup soruşturduğunu, ancak ameliyat mataryelini inceleyecek patologla ilgili herhangi bir araştırmaya gerek duymadığını belirten Prof.Dr. Sarıoğlu, şunları söyledi:

PATOLOJİK İNCELEME GÖZARDI EDİLİYOR

“Hasta apendektomi geçiriyor, apadisit olduğunu düşünüyoruz, bu bizim önyargımız. Hasta, ‘Benim cerrahım çok iyi’ diyor. Bu çok komik. Cerrah mükemmel olabilir. Oysa apandisite neden olan tümörler var. Eğer bu patolojiye gidip incelenmezse tümör riski çok yüksek değil ama başınıza gelirse yüzde yüz olur. Bu risk göze alınmamalı. Maalesef bizim hastanemizde de özel hastanelerde de bazı ameliyat mataryelleri için patolojik tetkik istenmiyor.

Oysa erken teşhis hayat kurtarır, diyoruz. Eğer mataryel alınıp incelenmezse, ya da incelenip sonucu alınıp öğrenilmezse erken tanı nasıl mümkün olabilir? Patolojik inceleme gözardı ediliyor, sonuçları takip edilmiyor. Bazı doktor arkadaşlar yakınlarının ameliyat mataryelini bize gönderdiklerini söylüyorlar. 5-10 gün sonra bir nedenle bu doktor arkadaşlarımı arayıp konuştuğumda, sonucu soruyorum. Unuttum, almadım diyorlar. Maalesef patolojinin önemi konusunda bilgi eksikliği, bilinçsizlik sözkonusu.”

Prof. Dr. Sarıoğlu, cerrahların da hastalarına ait patoloji sonuçlarını takip etmeleri gerektiğini vurguladı. Ülkemizde pekçok şeyin ihmal edildiği gerçeğini hatırlatan Prof.Dr. Sarıoğlu, “O nedenle hastalara ameliyat mataryelinizin mutlaka patolojik incelemeye gönderilmesini cerrahlarından istemelerini ve patoloji sonucunu öğrenmelerini, bunu hekimleriyle paylaşmalarını öneriyor, uyarıyorum. Pekçok hastaya ait patoloji raporları birikiyor, almıyorlar. En önemli nedeni hastaların bu incelemeden kötü bir şey çıkabileceği korkusu. Öğrenmemenin daha kötü sonuçlar doğuracağı unutulmamalı” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al