KÖTÜ HİSSETMEYE ÇÖZÜM

KÖTÜ HİSSETMEYE ÇÖZÜM

A.A

Işığın etkilerine ilişkin araştırmaların sonuçlarını dikkate alan firma, insan psikolojisini düzenleyen ışık üretti.

 


Işığın insanın biyoritmi  üzerindeki etkilerine ilişkin araştırmaların sonuçlarını dikkate alarak üretim  yapan bir aydınlatma firması, insanın gün içerisindeki psikolojisini düzenleyen  ışık sistemleri üretiyor.

Kış mevsiminin gelmesi ve gün ışığının azalması dolayısıyla insan  beyninin kimyasında değişiklikler olabileceğini belirten uzmanlar, “kötü
 hissetme”  hatta “depresyona sürüklenme” gibi tehlikelere dikkat çekiyor.

Işık miktarı ile insan beyni arasındaki etkileşimi kapsayan  araştırmaların sonuçlarına göre üretim yapan Ankara'nın Kazan ilçesindeki Arlıght  Aydınlatma, insanın biyoritmini gün boyunca düzenleyen armatürler üretiyor.

Özellikle kapalı ortamlarda veya az ışık alan yerlerde uzun süre  çalışanların biyoritmlerini aydınlatma kaynaklarıyla düzenleyebileceklerini  belirten Elektrik Yüksek Mühendisi Serhat Özenç, insana mutluluk veren serotonin  hormonunun salgılanmasını kolaylaştıran ışık düzenekleri ürettiklerini söyledi

Özenç, “Siz laboratuvar çalışanıysanız, ikinci öğretim öğrencisiyseniz  veya gece çalışıyorsanız, hapishanedeyseniz çok ciddi problem yaşayabilirsiniz.  Işığı sadece aydınlatma aracı olarak algılamak yanlış. Biz üretici olarak, kapalı  ortamlarda uzun süre bulunmak zorunda kalanlar için dinamik aydınlatma  üretiyoruz” dedi.

Aydınlatmada ışığın miktarı kadar niteliğinin de önemli olduğunu anlatan  Özenç, yapılan işe göre aydınlatma şeklinin seçilmesi gerektiğini ifade etti.  İnsanın gün içerisindeki biyoritmine göre aydınlatma sağlayan “dinamik  aydınlatma sistemi”nin gün ışığının geliş miktarına göre kendisini ayarladığını  belirten Özenç, sistemin verimliliğine dikkati çekti.

Özenç, “Yüzde 92 verimlilik garantisi var bu sistemin. Sistem ekonomik  moddayken ofiste kimse yoksa yüzde oranında 5 kısıyor kendisini, ayarlanmış süre  sonunda, ofiste hareketlilik olmazsa ışıklar tamamen kapanıyor. İş yerlerindeki  dinamik aydınlatmalarda sistem kendini kısar loş ortam yapar. Bir koridoru  düşünün, insanlar geçtiğinde ışıklar açılır, koridor boşken sistem ışık  seviyesini azaltır. Dinamik aydınlatma enerji tasarrufu sağlar. Dinamik  aydınlatmada yaptığımız tasarruf ve insanın biyoritmine adaptasyondur” diye  konuştu.
        
SABAH MAHMURLUĞU 5 BİN 600 KELVİN İLE ATILABİLİR        

Sabah işe başlayanları mahmurluktan kurtarmanın en iyi yolunun doğru  aydınlatma olduğunu belirten Özenç, Kazan'daki Arlıght armatür fabrikasında   insan psikolojisini etkileyen armatürler ürettiklerini ifade etti. Özenç şunları  kaydetti:

“Sabah saatlerinde insanın biyoritmini yükseltmek için dinamik  aydınlatma takviyesi yapılır. Sabahtan akşama kadar aynı ışık düzeyiyle çalışmak  verimli değil. Sizin vücudunuza 5 bin 600 kelvin (sıcaklık ölçü birimi) ışık  veriliyor. Bu serotonin salgılamasında etkili bir ışık rengi. 5 bin 600 ışık  uykulu, mahmur halinizden uzaklaştırıp dinamizm katmak için gerekli.

Öğleye doğru neye ihtiyacınız var. En büyük problem, yemekten sonra  insanın performansı düşer. Bunu önlemek için de yine 5 bin 600 kelvin ve bin lüks  değerinde bir aydınlatma gerekiyor. Işıkla oynuyoruz. Hormon dengesini doğrudan  etkilediği için ışıkla oynayarak insanların performansını artırıyoruz. Akşam  mesaiye kaldıysanız. Size ev ortamı yaşatmak lazım o zaman ışığı loşlaştırıp  rengini sıcaklaştırıyoruz.

Sıcak renk, 2 bin 700 kelvin ile 3 bin kelvin arasında olan ışıktır.  Sıcak renk insana rahatlık verir. İş ortamında soğuk beyaz ışık kullanılmalı.”
        
"IŞIK BEYİNDEKİ BİYOLOJİK SAATİ EN ÇOK ETKİLEYEN FAKTÖRDÜR”
        
Tekirdağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Doç. Dr Okan Çalıyurt da ışığın  beyin üzerindeki etkisinin insanın psikolojisini etkilediğini belirterek,  beyindeki faz kayma tedavilerinde de ışığın çok etkili olduğunu söyledi.

Çalıyurt, “Işık, özellikle de parlak ışık, insan biyoritmini ve beyinde  yerleşik bulunan biyolojik saati en çok etkileyen faktördür. Sabah uyanır uyanmaz  veya yatmadan önce güneş ışığına yakın ışık spektrumuyla etkin tedavi  sağlanabiliyor” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al