KÖTÜ HABERLERDEN UZAK DURUN

Anneyizbiz
 
Hamilelikte kötü haberler duymak anne ve bebeğe zarar veriyor. Kötü haber programlarından uzak durun.

 


Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı  Dr. Barış Önen Ünsalver anlatıyor:

Hamilelik psikolojik kırılganlığın arttığı bir dönemdir. Hamile kadın, diğer zamanlarda alınmayacağı, üzülmeyeceği, öfkelenmeyeceği birçok duruma ağlayarak, bağırarak, küserek tepki gösterebilir. Bazen kendisi bile şaşar nasıl bu kadar duygusal olduğuna. 
Özellikle gebelikle ilgili en fazla sıkıntıların yaşandığı ilk 3 ay ve son 3 ay psikolojik sıkıntılar da artma eğilimindedir. Bunda hormonal değişiklikler, bedenin fiziksel değişimi ve kadının hazırlandığı annelik kimliği rol oynar.

3. SAYFA HABERLERİ TEHLİKELİ

Savaşları, terörü, doğal felaketleri ya da gazetelerin 3. sayfa haberleri denen dram öykülerini anlatan olumsuz içerikli her tür haber neredeyse okuyan ya da izleyen herkesi 1 şiddetinde rahatsız ediyorsa, hamile kişiyi 5 şiddetinde rahatsız eder. Bu tür haberlerin çoğunda bireysel gücü aşan yani kimin başına gelse çözümsüz kalacağı ve dolayısıyla insanda çaresizlik duygusu yaratan olaylar anlatılmaktadır.

Hamile kadın çeşitli senaryoların içinde kendini ve bebeğini hayal ederken, izlediği bu haberlerin içine de kendilerini yerleştirebilir. Hayal de olsa çaresizlik duygusu hissedecek ve kaygısı artacaktır. Kaygılandıkça belki başına bir şey gelir diye sokağa çıkmak istemeyebilir. Örneğin domuz gribi bulaşacak korkusuyla vücudun en fazla temiz havaya ve egzersize ihtiyaç duyduğu hamilelik döneminin büyük kısmını dört duvar arasında geçiren birçok kadın oldu.

BEBEKLER STRESTEN ETKİLENİYOR

Kaygının artması artan stres kimyasalları nedeniyle de aslında bebekte de sıkıntıya yol açacaktır. Bebeğin sıkıntısını hisseden anne daha da kaygılanacak ve bir kısır döngüye girilebilecektir. Bazen izlenen haberler uyku sorunlarına, kabuslara, karamsarlığa, hatta “neden böyle bir dünyaya çocuk getiriyorum” gibi pişmanlık duygularına dahi sebep olabilir.

Özellikle de gebelik öncesi kaygı bozukluğu ya da depresyon geçirmiş kadınlar psikolojik olarak daha fazla etkilenebilirler.

Olumsuz olaylar her ne kadar hayatın gerçekleri olsa da, psikolojik kırılganlığın arttığı bir dönem olan hamilelik sırasında belki sadece başlıklara bakılarak geçilirse hamile kadın duygusal yönden daha az etkilenecektir. Anne ne kadar huzurlu ve rahat olursa bebek gelişimi de o kadar sağlıklı olacaktır. Eğer annenin başa çıkması güçleşirse bir uzmandan destek alması faydalı olacaktır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al