Kötü haberler kadınları daha çok üzüyor

Gazetelerde cinayet gibi 'üzücü haberleri' okuyan kadınların daha fazla stres hormonu salgıladığı belirlendi.

Kötü haberler kadınları daha çok üzüyor

Gazetelerde cinayet gibi 'üzücü haberleri' okuyan kadınların daha fazla stres hormonu salgıladığı belirlendi.

kotuhaberKanadalı bilim adamlarının yaptığı araştırma, bu tür haberleri okuyan  kadınların erkeklerden farklı tepki verdiğini ve kanlarındaki stres hormonu  kortizol seviyesinin arttığını gösterdi. Araştırmacılar, kaza ve cinayetle ilgili üzücü haberler ile duygusal  tepki yaratmayan film prömiyerleri gibi haberleri derledi. Kadın ve erkek  katılımcılar her iki türdeki 24 haberi 10 dakika okudu. Stres testine tabi  tutulan katılımcıların tükürük örneklerinde kortizol seviyesi ölçüldü. Üzücü haberleri okuyan kadınların daha fazla stres hormonu salgıladığı,  erkeklerde ise kortizol seviyesinin değişmediği görüldü. Araştırma PLoS One dergisinde yayımlandı. AFP  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al