Kostüm giydirilen köpekler ne hisseder?

Özellikle Cadılar Bayramı ve Noel'de sosyal medyada karşımıza çıkan kostüm giydirilmiş köpek fotoğrafları sayısında ciddi artış yaşanıyor.

Kostüm giydirilen köpekler ne hisseder?

Bu fotoğrafların çoğumuzu gülümsettiği bir gerçek. Ancak kostüm içindeki köpekler bunu komik bulmuyor olabilir...

Kraliyet Hayvanları Koruma Derneği (RSPCA), evcil köpeklere kostüm giydirmenin köpeğin psikolojisini olumsuz etkileyebileceği belirterek, köpek sahiplerini uyardı.

RSPCA'dan Dr Samantha Gaines "Eğlencenizi bozmak istemeyiz ama bazı köpekler için kostüm giymek korkutucu ya da rahatsız edici olabilir. Özellikle kostümün sarkan ya da uçuşan parçaları varsa" diyor.
Köpekler hislerini kulakları, gözleri, kuyrukları ya da duruş şekilleri ile anlattığı için özellikle büyük kostümler, köpeklerin çevresiyle iletişimini engelliyor. Gaines "Vücutlarını örterek onların iletişim kanallarını kapamış oluyoruz. Bu onları endişelendirip strese sokabilir. Özellikle Cadılar Bayramı ve Noel döneminde, kostüm giyidirilmiş köpeklerin fotoğraflarda üzgün görünmesinin nedeni bu olabilir" diyor.

Peki köpeklere üşümemesi için giydirilen yelekler de köpek üzerinde olumsuz etki yapıyor mu? Dr Gaines köpeğin kuyruğu, kafası ve kulakları açıkta olduğu ve rahatça hareket edebildiği sürece yelek giydirmenin kaul edilebilir olduğunu söylüyor.

BBC

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al