Korsan futbol yayını izleyenler tehlikedesiniz!

Uzmanlar korsan yayın yapan internet sitelerinden futbol izleyenlerin hem kullandıkları cihazları, hem de mahremiyetlerini tehlikeye attıklarını bildirdiler.

Korsan futbol yayını izleyenler tehlikedesiniz!

ABD'de yapılan bir araştırmada bu tür sitelerin izleyici sayısının ayda 8 milyonu aştığı belirtildi.

Birçok ücretsiz site gibi korsan maç yayını yapan sitelerin de reklam gelirine güvendiği, ancak saygın firmaların bu tür sitelere reklam vermekten kaçındığı vurgulanıyor.

Araştırmada incelenen binlerce siteden yarısının zorla izlettirilen reklamlar ve diğer bazı aldatıcı yöntemlerle kullanıcının bilgisayarına kötü amaçlı yazılımlar yerleştirdiği belirlendi.

'GÜVENLİ SİTELER DE DEĞİŞEBİLİYOR'

Bu yazılımlar nedeniyle kullanıcı sadece korsan sitelerden futbol izlerken değil, normalde güvenli olan başka sitelere girdiğinde de sorun yaşayabiliyor. Araştırma ekibinden Zübeyr Refik, BBC'ye yaptığı açıklamada, "maçları izleyebilmek için bilgisayarınıza bazı eklentiler indirmeniz gerekiyor, bunlar da ziyaret edilen diğer siteleri etkiliyor" dedi.

"Örneğin bir kullanıcı böyle bir eklenti indirdikten sonra BBC.com gibi bir siteye girdiğinde, bu eklenti BBC.com'un içeriğini değiştirebiliyor ve kötü amaçlı link'ler koyabiliyor."

Ziyaretçilerin izlemesi için ücretsiz bağlantıları toplu halde sunan 5 binden fazla alan adını (domain) inceleyen uzmanlar, bağlantıları sunan sitelerle canlı yayını veren sitelerin farklı olmalarının denetimi ve korsan sayfaların kapatılmasını zorlaştırdığını belirtiyorlar.

BBC

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Randevu Al