Korsan futbol yayını izleyenler tehlikedesiniz!

Uzmanlar korsan yayın yapan internet sitelerinden futbol izleyenlerin hem kullandıkları cihazları, hem de mahremiyetlerini tehlikeye attıklarını bildirdiler.

Korsan futbol yayını izleyenler tehlikedesiniz!

ABD'de yapılan bir araştırmada bu tür sitelerin izleyici sayısının ayda 8 milyonu aştığı belirtildi.

Birçok ücretsiz site gibi korsan maç yayını yapan sitelerin de reklam gelirine güvendiği, ancak saygın firmaların bu tür sitelere reklam vermekten kaçındığı vurgulanıyor.

Araştırmada incelenen binlerce siteden yarısının zorla izlettirilen reklamlar ve diğer bazı aldatıcı yöntemlerle kullanıcının bilgisayarına kötü amaçlı yazılımlar yerleştirdiği belirlendi.

'GÜVENLİ SİTELER DE DEĞİŞEBİLİYOR'

Bu yazılımlar nedeniyle kullanıcı sadece korsan sitelerden futbol izlerken değil, normalde güvenli olan başka sitelere girdiğinde de sorun yaşayabiliyor. Araştırma ekibinden Zübeyr Refik, BBC'ye yaptığı açıklamada, "maçları izleyebilmek için bilgisayarınıza bazı eklentiler indirmeniz gerekiyor, bunlar da ziyaret edilen diğer siteleri etkiliyor" dedi.

"Örneğin bir kullanıcı böyle bir eklenti indirdikten sonra BBC.com gibi bir siteye girdiğinde, bu eklenti BBC.com'un içeriğini değiştirebiliyor ve kötü amaçlı link'ler koyabiliyor."

Ziyaretçilerin izlemesi için ücretsiz bağlantıları toplu halde sunan 5 binden fazla alan adını (domain) inceleyen uzmanlar, bağlantıları sunan sitelerle canlı yayını veren sitelerin farklı olmalarının denetimi ve korsan sayfaların kapatılmasını zorlaştırdığını belirtiyorlar.

BBC

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Gebelik döneminde depresyon ve anksiyete bozukluklarının sık görüldüğünü belirten uzmanlar, anne adayındaki ruhsal hastalığın tedavi edilmemesinin ann
  • “Mutluluk bilimi” olarak da adlandırılan pozitif psikoloji, son yıllarda dünya çapında ilgi görüyor. Üsküdar Üniversitesi’nin 2013 yılından itibaren z
  • Yeni yılı mutlu geçirmek için pozitif düşünün! Yeni başlangıçlar için pozitif düşünün.
  • Hedef belirlemek için en uygun an nedir?
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • İnsanın dünyaya geldiği andan itibaren öğrenme sürecinde olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Öğrenmek yeni durumlara uyum sağlama becerisidir.
  • Randevu Al