Koronavirüs yaz sıcaklarında da yayılmaya devam edecek

Beklenenin aksine, koronavirüs yaz sıcaklarında da yayılmaya devam edecek. Yaz mevsimi ile birlikte artacak olan sıcak havalar koronavirüs pandemisinin gerilemesinde pek etkili olamayacak.

Koronavirüs yaz sıcaklarında da yayılmaya devam edecek

Sonuçları Science dergisinde yeni yayımlanan bir araştırmaya göre, yaz mevsimi ile birlikte artacak olan sıcak havalar koronavirüs pandemisinin gerilemesinde pek etkili olamayacak. Princeton Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, beklenenin aksine sıcak havaların koronavirüs karşı yeterince etkili olamayacağını gösterdi. Son birkaç ay içerisinde yapılan çeşitli istatistiksel çalışmalar, iklimle yeni tip koronavirüs arasında hafif bir korelasyon olduğunu gösteriyor. Buna göre, hava ne kadar sıcak ve nemli olursa, virüsün yayılma olasılığı da o kadar azalıyor.

Princeton Üniversitesi’nin çalışması söz konusu korelasyonu tamamen dışlamamakla birlikte, iklimin virüsün yayılması üzerindeki etkisinin hayli “mütevazı” olduğu sonucuna varıyor. Çalışmada, “Bulgularımız, etkili kontrol önlemleri olmadan, daha nemli iklimlerde güçlü salgınların ortaya çıkabileceğini ve yaz havasının pandemik büyümeyi kayda değer ölçüde sınırlamayacağını gösteriyor” ifadelerine yer veriliyor.

Brezilya ve Avustralya gibi sıcak ülkeler mercek altına alındı

“Daha sıcak veya daha nemli iklimlerin salgının erken safhalarında virüsü yavaşlatacağını düşünmüyoruz” diyen Princeton Çevre Enstitüsü’nden araştırmacı Rachel Baker, “İklim, özellikle nem, diğer tip koronavirüs ve griplerin yayılmasında rol oynuyor. Daha önemli bir faktör ise Covid-19’a karşı yaygın bağışıklığın olmaması. İklimin salgının büyüklüğü ve zamanlaması üzerinde bazı etkileri olduğunu görüyoruz, ancak genel olarak nüfusta çok fazla duyarlılık olduğundan, iklim koşulları her ne olursa olsun virüs hızla yayılacak.” diyor.

Brezilya, Ekvador ve Avustralya gibi sıcak ülkelerin mercek altına alındığı araştırmada, daha sıcak hava koşullarının virüsün yayılması ve salgını durdurmak için çok az katkı sağladığı sonucuna varılıyor. Baker, “İklim şu anda yayılmayı düzenliyor (azaltıyor) gibi durmuyor” şeklinde konuştu.

Araştırmacılar, güçlü karantina önlemleri ve aşı olmadan, koronavirüsün dünya nüfusunun büyük bir kısmını enfekte etmeye devam edebileceğini dile getiriyor. Çalışmada, salgının çeşitli iklimlerde nasıl tepki vereceğine dair simülasyonlar yapıldı. Mevsimsel değişimlerin benzer virüsler üzerindeki etkilerine dayanarak 3 farklı senaryo oluşturuldu. Her üç senaryoda da, hava sıcaklığı yalnızca insan nüfusunun büyük bölümünün virüse karşı bağışıklık kazandığı veya dirençli olduğu durumlarda hafifletici bir faktör haline geldi.

Prof. Dr. Ateş Kara: 1 derece yükselme, yüzde 3,1 azalma sağlıyor

Diğer yandan Türk bilim insanı Prof. Dr. Ateş Kara da sıcaklıkların artması ile korona bulaşının azalması arasında bir doğru orantı bulunduğunu belirtmişti. ABD’deki araştırmaya atıfta bulunan Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara, Twitter hesabından, “Harvard ve MIT’den araştırmacılar 25 derece üzerindeki hava sıcaklığının SARS-CoV-2 bulaşında azalma sağladığını gösterdi. Ancak bu hava sıcakken virüs bulaşmaz anlamına gelmediği için önlemlere devam etmeliyiz. Bir derece yükselme bulaşta yüzde 3.1 azalma sağlıyor” ifadelerini kullanmıştı.(Kaynak:EuroNews)

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Molnupiravir etken maddeli antiviral Covid-19 ilacının 65 yaş üstü hastalar ve 18 yaş üstü yüksek riskli kişilerde kullanımına başlandı.
  • Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan k
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Randevu Al