Koronavirüs (COVID-19): Kendimi Hasta Hissedersem Ne Yapmalıyım?

Koronavirüs (COVID-19) belirtileriini hissedersem, kendimi Hasta Hissedersem Ne Yapmalıyım?

Koronavirüs (COVID-19): Kendimi Hasta Hissedersem Ne Yapmalıyım?

Öksürük, ateş veya nefes alma zorluğunuz varsa ve yeni koronavirüsün neden olduğu COVID-19 olabileceğinizden endişe ediyorsanız, uzmanlar, ne yapması gerektiğini adım adım anlattı...

COVID-19 için testler genişledikçe, ABD çapında vakalar alınıyor ve hastalık uzmanlarının tahmin ettiklerini doğrulıyor. Virüsün bir süredir burada olduğunu ve insanları hasta ettiğini gösteriyor.

Bu arada sırada öksürük veya hapşırma şüpheli olabilir. Bu COVID-19 mu? Elinizde olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Koronavirüs (Corona) COVID-19 EN YAYGIN BELİRTİLER

Hastalığın semptomlarının en ayrıntılı dökümü, Çin'de 55.000'den fazla onaylanmış vakanın son zamanlarda yapılan bir Dünya Sağlık Örgütü analizinden geliyor. En yaygın belirtiler ve bunlara sahip olan kişilerin yüzdesi:

Ateş:% 88
Kuru öksürük:% 68
Yorgunluk:% 38
Akciğerlerden balgam veya kalın balgam öksürmek:% 33
Nefes darlığı:% 19
Kemik veya eklem ağrısı:% 15
Boğaz ağrısı:% 14
Baş ağrısı:% 14
Titreme:% 11
Bulantı veya kusma:% 5
Tıkalı burun:% 5
İshal:% 4
Kan öksürme:% 1
Şişmiş gözler:% 1

Evde Kalın ve Sağlık Görevlilerini Arayın

Acil bir durum olmadıkça, hastalık yakalama veya yayma riskinizi azaltmak için, hasta hissediyorsanız, belirtileriniz hafif olsa bile evde kalın. İşe, okula veya halka açık yerlere gitmeyin ve toplu taşıma araçlarından kaçının.

Belirtileriniz şiddetli ise veya tıbbi bakıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bir doktor ofisine, acil bakım merkezine veya acil servise gitmeden önce arayın. Belirtilerinizi telefonla açıklayın.

Tıbbi bir acil durumunuz varsa, 911'i arayın ve sevk görevlisine belirtileriniz ve yakın tarihli seyahat geçmişiniz hakkında bilgi verin.

KORONAVİRÜS CORONAVİRÜS OLABİLİR MİSİNİZ? TEST EDİN

İşte sağlık görevlilerinin sorduğu sorular:

- Yeni koronavirüsün neden olduğu COVID-19 teşhisi konmuş biriyle yakın temasınız oldu mu? (Yakın temas, uzun bir süre o kişinin 6 feet yakınında olmanız veya öksürük veya hapşırmaya maruz kalması anlamına gelir.)

- Ateşiniz, öksürüğünüz veya nefes alma zorluğunuz var mı?

- Bir sağlık görevlisi potansiyel olarak COVID-19'a maruz kaldığınızı söyledi mi?

Sağlık Bakanlığıı'nın talimatlarını izleyin

Koronavirüs  COVID-19 riskinize dayanarak, sağlık uzmanınız şunları tavsiye edebilir:

- Ateşinizi veya solunum semptomlarınızı geliştirirseniz sağlığınızı izlemeye devam edin ve geri arayın.

- Evde kalın ve daha fazla talimatı bekleyin.

- Değerlendirme ve tedavi için belirlenmiş bir tıbbi bakım merkezine rapor verin. Randevunuza yalnız gitmek en iyisidir. Yardıma ihtiyacınız olmadığı sürece çocukları veya diğer aile üyelerini getirmeyin.

- Daha yüksek ateş ve şiddetli nefes darlığı gibi daha şiddetli semptomlarınız varsa bir kliniğe veya acil servise gidin.

El Hijyeni ve Solunum için Maske

- Bir hastaneye gitmek için evinizden ayrılırsanız, öksürük ve hapşırmalarınızın başkalarına bulaşma olasılığı daha düşük olacak şekilde bir maske takın. (Genel popülasyondaki sağlıklı insanlar için maske tavsiye EDİLMEZ.)

- Hapşırdıktan, burnunuzu üfledikten, öksürdüğünüzde veya banyo kullandıktan sonra ve yemek hazırlamadan veya yemeden önce ellerinizi iyice yıkayın (en az 20 saniye).

- Öksürür veya hapşırırsanız, elinizle değil dirseğinizin kıvrımına yapın. Ya da bir mendil kullanın ve hemen sonra atın.

- Evde, kapılar ve kapı kolları, dolap kolları, banyo donanımı, masaüstleri, telefonlar, tabletler ve klavyeler gibi sık dokunan yüzeyleri düzenli olarak dezenfektanla temizleyin.

KORONAVİRÜSE KARŞI SAKİN OLUN

Bulaşıcı bir hastalığa yakalanma olasılığı korkutucu, ancak doktorlar, hemşireler ve diğer bakıcılar her gün COVID-19 hakkında daha fazla şey öğreniyorlar. Toplumdaki hastalığın yayılmasını önlerken hastaları tanımlamak ve onlara bakım sağlamak için ulusal ve uluslararası ajanslarla birlikte çalışıyorlar.

www.hopkinsmedicine.org / Zeynep Güçlücan

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Molnupiravir etken maddeli antiviral Covid-19 ilacının 65 yaş üstü hastalar ve 18 yaş üstü yüksek riskli kişilerde kullanımına başlandı.
  • Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan k
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Randevu Al