Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) teşhisi nasıl konur

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) teşhisi nasıl konur? Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) belirtileri nelerdir? Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) belirtilerini kendinizde hissederseniz ne yapmalısınız?

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) teşhisi nasıl konur

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) için spesifik bir tedavi var mı?

Birkaç ilaç, Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) süresini kısaltabildiğini veya şiddetini azaltabildiğini görmek için test edilmektedir. Bu testler yakında bazı bulgular üretebilir. Bununla birlikte, insanların enfekte olmasını önleyebilecek bir aşı en az bir yıl öngörülüyor.

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs)  vücuda girdiğinde ne olur?

Enfekte bir kişinin öksürüğü veya hapşırmasından bulaşan viral damlacıklar burnunuzdan, ağzınızdan veya gözlerinizden girer. Doğrudan size öksürmeseler veya hapşırmasalar bile, virüslü bir kişinin yakın zamanda dokunduğu bir yere dokunup sonra yüzünüze, burnunuza, ağzınıza veya gözlerinize dokunursanız virüsü alabilirsiniz.

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) burun pasajlarınızın arkasına ve boğazınızın arkasındaki mukoza zarlarına gider. Koronavirüs’de COVİD 19 (Coronavirüs) boğaz ağrısı ve kuru öksürük gibi semptomlar çok sık görülüyor.

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) daha sonra solunum yollarından akciğerlere yayılır. Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) akciğerlerde sorunlara neden olmanın yanı sıra, virüs gastrointestinal sistemdeki hücreleri enfekte ederse bulantı, ishal veya hazımsızlığa da neden olabilir.

En ağır vakalarda Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) organ yetmezliğine ve ölüme yol açabilir.

Koronavirüs’e COVİD 19 (Coronavirüs) maruz kaldıktan sonra semptomların gösterilmesi ne kadar sürer?

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) vücuda girdikten iki gün sonra veya  14 gün sonra semptomlar ortaya çıkabilir. Yapılan bir araştırmaya göre ise Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) vücuda girdikten  yaklaşık beş günlük ortalama bir sürede de semptom gösterebiliyor. Bu nedenle 14 günlük karantina dönemi, CDC tarafından yeni koronavirüse maruz kalma olasılığı yüksek kişiler için kullanılır.

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs)  sürecinde Evde olduğumda ailemin enfekte olmasını nasıl önleyebilirim?

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) karantinasında mümkün olduğunca, belirli bir odada ve evinizdeki diğer insanlardan uzak durmalısınız. Ayrıca, varsa ayrı bir banyo kullanın. Diğer insanlarla aynı odada olmanız gerekiyorsa, bir yüz maskesi takmalısınız. Bir yüz maskesi takamıyorsanız (bazıları için yüz maskeleri nefes darlığına neden olabilir), sizinle yaşayan insanlar sizinle aynı odada olmamalı veya odanıza girerse bir yüz maskesi takmalıdır.

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) karantinasında Evcil hayvanlarıma nasıl bakabilirim?

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) yakalanan kişi,  hayvanlarla ilgili herhangi bir rapor olmamasına rağmen, Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) olan kişilerin virüs hakkında daha fazla bilgi öğrenilene kadar hayvanlarla teması sınırlamaları önerilir. Evcil hayvan, bağcık, öpüşmek veya yalamak ve yiyecek paylaşmak da dahil olmak üzere evcil hayvanınızla temastan kaçının.

Mümkünse, hayvanlarınız için ev bakımınızın başka bir üyesine başvurun. Onlara dikkat etmeniz gerekiyorsa, bir yüz maskesi takın ve önce ve sonra ellerinizi yıkayın.

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) Evimi nasıl temiz tutabilirim?

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) karantina süresince Yemekler, bardak, bardak, mutfak eşyaları, havlu veya yatak takımı gibi kişisel ev eşyalarını başkalarıyla veya evcil hayvanlarla paylaşmaktan kaçının. Bu eşyaları kullandıktan sonra iyice yıkayın.

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) süresince her gün tüm temas edilen yüzeyleri temizleyin. Bunlar sayaçlar, masalar, kapı kolları, banyo armatürleri, tuvaletler, telefonlar, klavyeler, tabletler ve komodinleri içerir. Üzerinde kan, dışkı veya vücut sıvıları olabilecek yüzeyleri temizleyin.

Ev temizlik spreyi kullanabilir veya silebilirsiniz.

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) ne zaman geçer, iyileşme süreci ne kadardır?

Hafif Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) vakası olanlar bir ila iki hafta içinde iyileşir. Ağır vakalarda iyileşme altı hafta veya daha fazla sürebilir.

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs) yakalanan kişi bir kereden fazla hastalanabilir miyim?

Araştırmacılar henüz yeniden bulaşmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilmiyorlar. Bazı hastalar semptomları ortadan kalktıktan sonra bir süre test yaptırırlarsa test yine pozitif çıkabilir.

Koronavirüs COVİD 19 (Coronavirüs)  Kendimi tekrar iyi hissettiğimde, ne zaman dışarı çıkabilirim

Testler, Koronavirüs^ten COVİD 19 (Coronavirüs) kurtulduktan sonra hastalarda viral genetik materyal bulduğundan, bir süre için bulaşıcı olabileceğinizi varsaymak ve başkalarına bulaşmasını önlemek için önlemler almak en iyisidir. Doktorunuzun talimatlarını yerine getirmelisiniz. Genel olarak, semptomlar başladığından ve ateş gittikten ve diğer semptomlar düzeldikten 72 saat sonra en az yedi gün geçtikten sonra normal aktivitelere dönebilirsiniz.

https://www.hopkinsmedicine.org/

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İlk oral antiviral COVID tedavisi olabilecek Merck hapı, SARS-CoV-2 koronavirüsünü mutasyona uğramaya zorluyor. Merck geliştirdiği bir antiviral hap
  • Koronavirüs COVİD 19 (coronavirüs) hangi yüzeylerde kaç saat canlı kalır? Virüsün bulunduğu bir yüzeye veya nesneye dokunup ağzınıza, burnunuza veya
  • Covid-19’la mücadelede en önemli silah aşının, antibiyotik kullanımı üzerinde hiçbir olumsuz etkisinin olmadığını vurgulayan uzmanlar, kişinin vücudun
  • 65 yaş ve üzeri bireyler zatürre ve grip aşısı olmalı. Kış ayları yaklaştıkça özellikle riskli gruptaki hastaların zatürre ve grip aşısı olmaları öner
  • Delta ve Delta Plus varyantı nedeniyle artan vaka sayılarının azaltılmasında yine en güçlü olan silahın aşı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Haydar Sur,
  • Sahte aşı ve sahte PCR testleri, önlem alınmazsa pandemiyi uzatabilir. Aşı karşıtlarının aşı yaptırmamak için rüşvet vererek HES kodlarına aşı yapılm
  • Randevu Al