Koronavirüs (coronavirüs) ile alerji farkları nelerdir?

Koronavirüs (coronavirüs) COVİD 19 ile alerji farkları nelerdir? Koronavirüs (coronavirüs) COVİD 19ile polen alerjisini nasıl ayırt edebilirsiniz?

Koronavirüs (coronavirüs)  ile alerji farkları nelerdir?

Dünya genelinde koronavirüs salgını devam ederken, havaların ısınmasıyla birlikte, polen alerjisi mevsimi de başladı.

Her iki hastalık da solunum sorunlarına yol açtığı için benzerlik taşıyor.

CDC'ye göre, bir koronavirüs (Corona) genellikle soğuk algınlığına benzer hafif ila orta derecede solunum yolu hastalığına neden olur. Genellikle birkaç gün sürer.

Koronavirüs (Corona) Belirtileri

- Burun akması
- Baş ağrısı
- Öksürük
- Boğaz ağrısı
- Ateş
- Genel rahatsızlık hissi

Koronavirüs (Corona) yaygın semptomları nelerdir?

Koronavirüs, burnunuzu, sinüslerinizi veya üst boğazınızı enfekte edebilen bir tür yaygın virüstür. Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve bazen ateş de dahil olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonuna benzer semptomlara neden olurlar. Çoğu durumda, bir koronavirüs veya rinovirüs gibi soğuk algınlığına neden olan farklı bir virüsün olup olmadığını bilemezsiniz.

Ancak bir koronavirüs enfeksiyonu alt solunum yoluna yayılırsa (nefes borunuz ve akciğerleriniz), özellikle yaşlı insanlarda, kalp hastalığı olan veya zayıf bağışıklık sistemi olan insanlarda pnömoniye neden olabilir.

Uzmanlar, polen alerjisine bağlı solunum sıkıntısı ve diğer rahatsızlıkları yaşayan kişilerin, "koronavirüs şüphesiyle" hastanelere akın edebileceğini, bunun da zaten var olan hasta yükünü daha da arttıracağı görüşünde.

Belçika'nın Flaman kesimindeki Leuven Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanları, koronavirüsle, polen alerjisinin biririnden kolayca ayırt edilebileceğini söylüyor.

HLN gazetesine konuşan kulak, burun boğaz hastalıkları (KBB) uzmanı Prof. Dr. Peter Hellings'e göre, koronavirüs ve polen alerjisinin ortak belirtileri şunlar:

- Nefes alma zorluğu,
- Burun tıkanıklığı,
- Gözlerde kızarıklık,
- Boğazda tahriş,
- Öksürük ve hapşırma.

Prof. Dr. Hellings, koronavirüs enfeksiyonunu polen alerjisinden ayıran en önemli üç etkeni ise şöyle sıralıyor:

- Koku kaybı,
- Ateş,
- Genel bir kırgınlık ve hastalık hissi,
- Kas ağrısı.

Prof. Dr. Peter Hellings, bilinen alerji belirtilerine ek olarak; ateş, koku kaybı ve kas ağrısı şikayeti bulunanların, koronavirüs şüphesiyle doktoruna başvurabileceğini belirtiyor.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Molnupiravir etken maddeli antiviral Covid-19 ilacının 65 yaş üstü hastalar ve 18 yaş üstü yüksek riskli kişilerde kullanımına başlandı.
  • Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan k
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Randevu Al