Koronavirüs Aşısında Kan Pıhtılaşması

Koronavirüs Aşısında Kan Pıhtılaşması nelere yol açıyor? Koronavirüs Aşısında Kan Pıhtılaşmasında; Araştırmacılar, COVID-19'dan nadir fakat ciddi kan pıhtıları geliştirme riskinin, AstraZeneca / Oxford veya Pfizer ve Moderna COVID-19 aşılarından çok daha yüksek olduğu sonucuna varmıştır.

Koronavirüs Aşısında Kan Pıhtılaşması

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir ön baskı çalışması, 500.000'den fazla COVID-19 hastasının kayıtlarını inceledi ve bu verileri, COVID-19'lu her 1 milyon kişiden yaklaşık 39'unda serebral venöz tromboz kan pıhtılarının oluşacağını tahmin etmek için kullandı.

CVT'nin AstraZeneca / Oxford aşısının ilk dozundan sonra milyonda yaklaşık 5 kişide meydana geldiği bildirilmiştir. Pfizer / BioNTech veya Moderna aşılarını alan 480.000'den fazla kişide CVT milyonda 4 oranında görüldü.

Araştırmacılar, Pfizer veya Moderna aşılarına kıyasla, COVID-19'dan CVT riskinin yaklaşık 10 kat daha fazla olduğunu söyledi.

Johnson & Johnson'dan, onu alan hastalarda nadir görülen kan pıhtılaşması vakaları nedeniyle belirsizliğe konan COVID aşısı, AstraZeneca'nınkine benzer bir sözde adenovirüs aşısıdır ancak bu araştırmaya dahil edilmemiştir.

Benzer bir model, COVID olan milyonda 436,4 kişide meydana gelen portal ven trombozu (PVT) kan pıhtılarında da görüldü. Bu, Pfizer-Moderna aşı grubu için milyonda 44,9'a ve AstraZeneca aşısı olanlar için milyonda 1,6'ya kıyasla.

Oxford Üniversitesi'nde psikiyatri profesörü olan çalışma yazarı Paul Harrison, bir basın brifinginde "sahip olduğumuz tüm kanıtlar, COVID risklerinin, aşının riskleri arka plana kıyasla ne olursa olsun çok daha büyük olduğudur." Dedi.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Molnupiravir etken maddeli antiviral Covid-19 ilacının 65 yaş üstü hastalar ve 18 yaş üstü yüksek riskli kişilerde kullanımına başlandı.
  • Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan k
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Randevu Al