KORKUYA KARŞI YENİ REÇETE

KORKUYA KARŞI YENİ REÇETE

Medical News Today

Travmatik bir olay sonrası ortaya çıkan uyku yoksunluğu stres bozukluğunu önlemede işe yarayabilir.

 


Genellikle uykunun günün yorgunluğunu emen, karşılaşacağımız zorluklara karşı direncimizi bileyen, sağaltıcı bir süreç olduğunu düşünürüz. Yapılan yeni bir araştırma uykunun bir başka yönünü daha ortaya koyuyor; verilere göre uykunun hafızanın gelişiminde kilit rol oynadığı düşünülüyor. 

Korkuyla ilişkili hafıza gelişimi post travmatik stres bozukluğu dâhil, anksiyete bozukluklarının önemli bir bileşenini oluşturuyor.

Bu sebeple araştırmacılar uyku yoksunluğunun (tipik olarak uyku esnasında oluşan hafıza takviyesinin olmamasına bağlı olarak) maruziyet sonrası olumsuz olayla ilişkilendirilen korku öğesini giderip gidermeyeceğini test ettiler. Araştırmada sağlıklı gönüllülere güvenli araba kullanımı ve beklenmedik trafik kazalarına ilişkin video klipleri gösterildi. Katılımcıların yarısı uykudan yoksun bırakılırken, diğer yarısı normal uykularını aldılar. 

Daha sonraki deneme seansları uyku yoksunluğunun korkuyu fark etme ve fizyolojik uyku reaksiyonları yoluyla korkuyla ilişkili hatıraları yok ettiğini ortaya koydu. Bu durum post travmatik stres bozukluğu veya başka tip anksiyete bozukluğu olanlar için olası bir tedavi seçeneğini akla getiriyor.

KORKU TEDAVİSİNDE UYKUSUZLUK İLACI

Araştırmacılardan Dr. Kenichi Kuriyama bu konuda şu açıklamayı yapıyor: "Travmatik bir olay sonrası kasıtlı veya kasıtsız ortaya çıkan uyku yoksunluğu post travmatik stres bozukluğunu önlemede işe yarayabilir. Edindiğimiz bulgular akut insomnianın fonksiyonel rolünü netleştirmeye ve post travmatik stres bozukluğunu önlemede uyku sınırlandırmasıyla ilgili koruyucu bir ilaç geliştirmeye katkıda bulunabilir."

Araştırmacılar uykuya bağlı öğrenmenin nörobiyolojisinin giderek daha fazla anlaşılmasıyla birlikte post travmatik stres bozukluğuna çare bulunabileceği kanısındalar.

Yale Üniversitesi'nden profesör John Krystal'a göre, oluşturulabilecek bir ilaçla uykunun güçlendirici öğelerini bozmadan, travma sonrası korkularla ilişkilendirilen hafıza oluşumunu sekteye uğratmak mümkün olabilir. 

İleri araştırmaya ihtiyaç olsa da, bu bulgular post travmatik stres bozukluğunu önleme ve tedavisinde uyku yoksunluğunun önemli bir rol oynadığına işaret ediyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al