KORKUYA KARŞI YENİ REÇETE

KORKUYA KARŞI YENİ REÇETE

Medical News Today

Travmatik bir olay sonrası ortaya çıkan uyku yoksunluğu stres bozukluğunu önlemede işe yarayabilir.

 


Genellikle uykunun günün yorgunluğunu emen, karşılaşacağımız zorluklara karşı direncimizi bileyen, sağaltıcı bir süreç olduğunu düşünürüz. Yapılan yeni bir araştırma uykunun bir başka yönünü daha ortaya koyuyor; verilere göre uykunun hafızanın gelişiminde kilit rol oynadığı düşünülüyor. 

Korkuyla ilişkili hafıza gelişimi post travmatik stres bozukluğu dâhil, anksiyete bozukluklarının önemli bir bileşenini oluşturuyor.

Bu sebeple araştırmacılar uyku yoksunluğunun (tipik olarak uyku esnasında oluşan hafıza takviyesinin olmamasına bağlı olarak) maruziyet sonrası olumsuz olayla ilişkilendirilen korku öğesini giderip gidermeyeceğini test ettiler. Araştırmada sağlıklı gönüllülere güvenli araba kullanımı ve beklenmedik trafik kazalarına ilişkin video klipleri gösterildi. Katılımcıların yarısı uykudan yoksun bırakılırken, diğer yarısı normal uykularını aldılar. 

Daha sonraki deneme seansları uyku yoksunluğunun korkuyu fark etme ve fizyolojik uyku reaksiyonları yoluyla korkuyla ilişkili hatıraları yok ettiğini ortaya koydu. Bu durum post travmatik stres bozukluğu veya başka tip anksiyete bozukluğu olanlar için olası bir tedavi seçeneğini akla getiriyor.

KORKU TEDAVİSİNDE UYKUSUZLUK İLACI

Araştırmacılardan Dr. Kenichi Kuriyama bu konuda şu açıklamayı yapıyor: "Travmatik bir olay sonrası kasıtlı veya kasıtsız ortaya çıkan uyku yoksunluğu post travmatik stres bozukluğunu önlemede işe yarayabilir. Edindiğimiz bulgular akut insomnianın fonksiyonel rolünü netleştirmeye ve post travmatik stres bozukluğunu önlemede uyku sınırlandırmasıyla ilgili koruyucu bir ilaç geliştirmeye katkıda bulunabilir."

Araştırmacılar uykuya bağlı öğrenmenin nörobiyolojisinin giderek daha fazla anlaşılmasıyla birlikte post travmatik stres bozukluğuna çare bulunabileceği kanısındalar.

Yale Üniversitesi'nden profesör John Krystal'a göre, oluşturulabilecek bir ilaçla uykunun güçlendirici öğelerini bozmadan, travma sonrası korkularla ilişkilendirilen hafıza oluşumunu sekteye uğratmak mümkün olabilir. 

İleri araştırmaya ihtiyaç olsa da, bu bulgular post travmatik stres bozukluğunu önleme ve tedavisinde uyku yoksunluğunun önemli bir rol oynadığına işaret ediyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al