KORKUYA BİTKİLİ ÇÖZÜM

KORKUYA BİTKİLİ ÇÖZÜM

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Bazı bitkilerin, kişinin korku gibi birtakım olumsuz duygularından kurtulmasında etkili olabileceğini biliyor muydunuz?

 


Uzman psikolog Yıldız Burkovik bazı bitkilerin, kişinin korku gibi birtakım olumsuz duygularından kurtulmasında etkili olabileceğini ifade ediyor. Peki hangi bitki neye iyi geliyor. İşte ayrıntıları…

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Uzman Psikologu Yıldız Burkovik korkulara nane, melekotu, fesleğen, bergamot, papatya, immortelle ve kediotu kökünün iyi geldiğini belirtiyor.

Timaş Yayınlarından çıkan "KORKACAK NE VAR" isimli kitabında Yıldız Burkovik, bitkileri ve faydalarını yazdı.

Melekotu: Akıl ve duygu dengesi hissi vererek, heyecanı ve stresi teskin eder. Kaçınılan problemler ile uğraşmaya motive eder.

Fesleğen: Duygusal açıdan kırılgan olanlara güç verir. Depresyon, endişe, histeri ve ruhsal yorgunluk tedavisinde kullanılır.

Bergamot: Moral yükseltici ve sakinleştiricidir. Öfkeyi ve hayal kırıklığını giderir, özellikle endişe ile oluşmuş depresyonda iyi bir sonuç verir.

Papatya: Fiziksel ve ruhsal rahatlatıcıdır. Depresyonda, korku ve gerilimde yatıştırıcı etkisi vardır. Tedirginlik, huzursuzluk, öfke ve sabırsızlık durumlarında sükûnet verir.

İmmortelle: Şok, korku ve fobilerde faydalıdır.

Kediotu kökü: Modern hayatın bir etkisi olarak ön plana çıkan korku, gerginlik ve sinirlilik hallerinde kullanılan çok değerli bir bitkidir.

Nane: Korku, histeri ve gerginlikleri yatıştırır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al