Korkutan koleksiyon ne işe yarıyor

İngiltere'nin kemik koleksiyonu ne işe yarıyor?

Korkutan koleksiyon ne işe yarıyor

Şüpheli kemikler bulunduğunda kemik uzmanları sadece bir fotoğrafa bakarak durumun endişe verici olup olmadığını polise bildiriyor.

Eylül 2014’te İskoçya’nın Aberdeen kentinde bir kadın kaybolmuş, bir daha haber alınamamıştı. Nisan 2015’te bir balıkçı ağına takılan bir kemik parçası kafatasının üst kısmını andırıyordu. DNA araştırmaları bunun kadına ait olduğunu gösterdi. Fakat ölüm nedeniyle ilgili bir ipucu içeriyor muydu bu kemik? Polis, Dundee Üniversitesi kemik uzmanlarına başvurdu. Bulunan şüpheli kemiklerin fotoğraflarını değerlendirip polise görüş belirten bu uzman ekip dünyada bir ilk.

Kafatası parçasının kendisi de herhangi bir suç unsuru içeriyor mu diye bakması için ekibe gönderildi. Aylardır su altında kalan kemiği inceleyen ekip bunun yetişkin bir kadına ait olduğunu doğrulamış, ama suç izi görmemişti.

KEMİK UZMANLARI

Kemik uzmanları ekibi, polisin gönderdiği fotoğraflara bir bakışta insana ait olup olmadığını anlayabiliyor. Böylece o kemiğin bulunduğu alanı polisin suç mahalli olarak çevirmesine gerek kalmıyor, hem zamandan, hem masraftan tasarruf edilmiş oluyor.

2008’de kurulan ekip yılda 450 olay inceliyor. Bunların çoğu Britanya çapında olmakla beraber arada bir Kanada, Hindistan, Avustralya gibi ülkelerden de başvurular oluyor. Britanya’nın hava koşulları, toprağa gömülü kemik parçalarının sık sık yüzeye çıkmasına neden oluyor. Çürümekte olan fok yüzgeçleri insan eline çok benzediği için bu konuda çok soru aldıklarını belirtiyor ekip.
Kutularda kemikler

CEP TELEFONUYLA ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFLARA BİLE NASIL KISA SÜREDE YANIT VEREBİLİYORLAR PEKİ?

Ekibin kurucusu Sue Black her tür canlının iskeletine aşina olmaları gerektiğini söylüyor. Bu nedenle kemikleri toplayıp kategorilere ayırıyorlar. İrili ufaklı çok sayıda plastik kutular içinde saklanıyor bu kemikler. Her tür hayvana ait kemikleri bulmak mümkün. Kiminin tüm iskeleti, kiminin sadece belli kemikleri var. Bunları toplamaları yıllar almış. Bazıları bağışlanmış kendilerine, bazıları ise yollarda ölmüş hayvanlardan alınmış.

BBC

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yeni birileriyle tanışma korkusunun sosyal kaygı içinde yer alan bir durum olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Dr. Yıldız Burkovik, bazı kişilerin
  • Kedi ve köpekten artık korkmayacaksınız! Kedi ve köpek fobisi, “sanal gerçeklik” ile tedavi edilebiliyor.
  • Uçaktan çok mu korkuyorsunuz? Uçak fobisi hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Uçak korkusu ve uçak fobisi hakkında her şey… 10 kişiden biri yoğun uçuş
  • Ölüm fikri, düşünme tarzımızda köklü değişimlere neden oluyor.
  • Yolda yürürken ayağım takılır gibi oluyor veya bir korna sesinden hemen korkuyorum kalp atışlarım hızlanıyor içimde bir ürperti oluyor.
  • Fobinin de lügati olduğunu biliyor muydunuz? İşte fobinin 1001 çeşidi.
  • Randevu Al