Deprem Travma Psikolojisi

KORKUNUN GAZ HALİ

 KORKUNUN GAZ HALİ

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Kişide endişe uyandıran, strese neden olan ve çoğu zaman ise söylenemeyen bir korku var.

 


Öyle ki bu durumda olan kişi o an hayatının en zor anlarını yaşar. Çünkü kişi ya arkadaşlarının ya da sevdiği bir insanın yanındadır. Hal böyle olunca hem stresi hem endişesi arttıkça artar…

İnsanların zaman zaman yer yarılsaydı da yerin dibine girseydim diye düşündüğü anlar vardır. İşte bu anlardan biri de arzu edilmeyen bir yer ve zamanda kişinin fark edilecek şekilde gaz kaçırması. Bu bazı toplumlarda normal karşılanan bu durum kimi toplumlarda hoş görülmez hatta ayıplanır. Tıpkı bizim toplumumuzda olduğu gibi.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Uzman Psikologu Yıldız Burkovik gaz kaçırma endişesi ve stresi yaşayan kişileri ve onları anlattı.

Psikolog Burkovik;

"Endişe duyulan, stres yaratan, insanı huzursuz eden konuların başında, aslında her zaman sorulmadan söylenmeyen bir korku yatıyor. Bu da gaz kaçırma korkusu. Birçok danışanımla konuşmada çekinikliklerinin yüz kızarması, titreme ve terleme olmasına rağmen; bazılarında ilk planda gaz kaçırma ve midesindeki gurultu sesinin etraf tarafından duyulup aşağılanacağı korkusunun da olduğu ortaya çıkıyor.

Çeşitli zamanlarda bu tarz durumlar karşısında daha fazla aşağılandıkları ve kolay kolay unutamadıkları, ancak yaş ilerledikçe kontrol altına almanın daha kolay olduğu düşüncesi yatmasına rağmen yeni tanıştıkları kişilerle birlikteyken heyecanlanıp vücudun gaz ile dolması ve midenin şişerek kendisini rahatsız etmesi de oldukça engelleyici bir durum.

Sevdikleriyle yatarken gaz kaçırma, arkadaşlarıyla birlikte iken aynı odada ya da kampta kalırken gaz çıkarma kişinin daha çok aşağılanmasına ve yalnız kalmasına, kendini toplumdan geri çekmesine sebep olabiliyor ve bu durum da kolay tolore edilemiyebiliyor.

Bulunulan ortamdaki kişilerin kalitesi, olaya bakışı bu durumun daha kolay ya da daha zor atlatılmasında etken olabiliyor.

Sadece bu nedenden ötürü tedaviye başvuranlar mevcut olup tedavileri yapılmaktadır. Şu konu önemli ki durumun fiziksel bir sebeple olmadığı değerlendirilmesi sonrasında mutlaka psikolojik bir yardım alınmalıdır.

Psikolojik süreçte kişinin neden heyecan duyduğu tespit edilmeli ve o heyecanı aşmalarına yardımcı olunmalı. Kişiye beden ve düşünce kontrolünü sağlaması öğretilmeli.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al