KORKU MERKEZİ DAHA BÜYÜK

KORKU MERKEZİ DAHA BÜYÜK

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

College London Üniversitesi’nden Ryota Kanal ile çalışan bilimcilere göre (Current Biology dergisi), muhafazakâr görüşlü insanlar daha büyük bir korku merkezine sahip. Ayrıca kendilerini liberal olarak tanımlayanların da ön büyük beyin kabuğunda daha fazla boz madde bulunmakta.

 


Araştırma ekibi 118 katılımcıdan, siyasi görüşlerine göre “aşırı liberal”den “aşırı muhafazakâr”a kadar uzanan beş kategorili listede kendilerini sınıflandırmalarını istemiş. Daha sonra ise beyin bölgelerindeki hacimler manyetik rezonans tomografisiyle incelenmiş. Muhafazakâr insanlarda sağ amigdala bölgesinin daha büyük olduğu görülmekte. Beyin bademciği olarak da adlandırılan bu çift yapı sağ ve sol beyin yarısında yer alır. Korkuların oluşmasından olduğu kadar olası tehlikelerin işlenmesinde de etkili olan amigdala, duyguları işleyen limbik sisteme dahil.

Ön büyük beyin kabuğu, merkezi beyin fonksiyonlarını çalıştırmakta. Bunlara öğrenme, sosyal davranışlar, karar alma ve diğer amaçlı davranış biçimleri dahildir.

Araştırmanın çıkış noktası, çelişkili bilgiler karşısında liberallerin ön büyük beyin kabuğunda daha fazla etkinliğin bulunmasıyla ilgili verilerdi. Bu veriler liberaller ve muhafazakârlar arasındaki biyolojik farklılıkları gösteren ilk sinirbilimsel kanıtlar..

Önce muhafazakârların, tehditlere ve güvensizliklere karşı daha hassas olduklarını gösteren sonuçlar bulunmuş. Liberaller ise yeni deneyimlere daha açık. Son araştırmada işte bu farklılıklar beyinde de görüldü. Ancak Kanal, güncel siyasi yönelimin doğrudan doğruya bu beyin bölgeleriyle alakalı olmasının pek mümkün olmayacağı görüşünde. Ayrıca siyasi görüşler muhafazakârlık ve liberallikle de sınırlı değil, diyor bilim insanları.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al