Koreli kadınlar rekor kıracak

Beklenen yaşam süresi rekorunu Güney Koreli kadınlar kıracak: 90 yıl…

Koreli kadınlar rekor kıracak
Paylaş:

Güney Koreli kadınlar, doğuşta beklenen yaşam süresinin 90 yılı geçtiği ilk grup olacak. Dünya Sağlık Örgütü ve Imperial College London'ın yayınladığı yeni bir çalışmaya göre 2030 yılında doğan Güney Koreli kadınların ortalama 90 yıl yaşaması bekleniyor.

35 ülkenin yer aldığı çalışmada çoğu ülkede beklenen yaşam süresinin uzayacağı, kadınlarla erkekler arasındaki farkın da kapanmaya başlayacağı öngörülüyor.

Araştırmacılar bu sonuçların emeklilik ve yaşlı bakımı alanlarında büyük zorluklar çıkaracağını söylüyor.

Araştırmayı yürüten ekipte yer alan ve BBC'ye konuşan Prof. Majid Ezzati, "Güney Kore pek çok şeyden kurtuldu ve daha eşitlikçi bir toplum oldu. Beslenme ve eğitime toplumun yalnızca bir kısmı değil neredeyse tamamı ulaşabildi" diyor ve ekliyor:

"Hipertansiyonla başa çıkmakta daha iyiler ve dünyadaki en düşük obezite oranlarından birine sahipler".

Uzun yaşamın lideri olan Japonya'nınsa sıralamada geriye düşmesi bekleniyor. Şu an dünya birincisi olan Japon kadınlarını yalnızca Kore değil, Fransa da geçecek. Japon erkekleri ise en uzun yaşan erkekler arasında dördüncü sıradan yedinci sıraya gerileyecek.

ABD de bu alanda başarısız. 2030'a gelindiğinde zengin ülkeler arasında beklenen yaşam süresinin en az olduğu ülke olma yolunda ilerliyor: Bu gidişle 2030'da Meksika ve Hırvatistan ile birlikte erkeklerde 80, kadınlarda 83 yıl beklenen ömür süresine sahip olacak.

Türkiye ise araştırma kapsamında yer almadı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun Ekim 2016 verilerine göre Türkiye'de beklenen yaşam süresi kadınlarda 80, erkeklerde 75 yıl.

NTVBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: