Köpek tanıdığı köpeğe 'torpil' yapıyor

Köpekler insanın en iyi ve sadık dostu olarak bilinse de tanımadıkları köpeklere iyi davranmadıkları görüldü.

Köpek tanıdığı köpeğe 'torpil' yapıyor

Scientific Reports adlı yayın organında yayımlanan araştırmaya göre, köpekler tanıdıkları koşulda diğer köpeklerle yemeklerini paylaşıyor. “Toplumcu davranış” paylaşma, verme ve işbirliği yapma gibi başkalarına yardım etme niyeti sergileyen davranışlardır.

Primatlarda bu davranış ortaya konmuş, sıçanlarda ve cüce kargalarda da deneysel incelemeye tabi tutulmuştu.

Bu davranışı incelemek için araştırmacılar bir ipi çekerek bir tepsiyi öne itme konusunda bazı köpekleri eğitti. Bunların bir kısmının yanına aynı cinsten tanıdıkları bir köpek, diğer gruba ise saldırgan olmayan yabancı bir köpek kondu. Eğitilen köpekler yanlarındaki köpekler için dolu ya da boş tepsiyi seçme şansına sahipti.

Tanıdıkları köpeklerle olanların, diğerlerine kıyasla yemek dolu tepsiyi seçme oranı iki kat daha fazlaydı. Araştırmayı yürüten Viyana Veterinerlik Üniversitesi’nden Rachel Dale “Tanıdıkları köpeklere yemek dolu tepsiyi vermelerine şaşırmadık; şaşırtıcı olan, yabancılara ne kadar az verdiklerini görmekti” diyor.

Köpeklerle insanlar arasında toplumcu davranış alanında daha önce araştırmalar yapılmış, ancak kesin sonuçlara varılamamıştı. Köpeklerin gerçekten toplumcu bir davranış mı sergilediği yoksa sadece itaatkâr mı davrandığını söylemek mümkün olamıyordu.
“Terbiye edilmeye ve insandan ipucu almaya yatkın oldukları için zor. Bu yüzden dikkatli sonuç çıkarmak lazım” diyor Dale.

Hayal kırıklığına kapılmadan önce, köpeğin yabancılara karşı soğuk davranmasının da bir nedeni olduğunu unutmamak gerekiyor. Dale bunu grup aidiyeti açısından anlaşılır bir şey olarak değerlendiriyor.

Başkalarıyla işbirliğine gitmek için, onlarla paylaşmak için tolerans göstermek gerekir. Örneğin, sürü halinde büyük bir av yakaladıklarında onu paylaşmaları lazım. Dale benzer bir araştırmayı kurt sürüleri üzerinde yapıyor. Bu çalışmanın, köpeklerin toplumcu davranışının evcilleştirme sonucu mu olduğu, yoksa vahşi kökenlerine mi dayandığı konusuna ışık tutacağını umuyor.

BBC

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al