Deprem Travma Psikolojisi

Konuşmayı ve yürümeyi 40'ından sonra yeniden öğrendi

Beyin kanaması sonucu yürüme ve konuşma yeteneğini kaybeden kişi tekrar yürümeye ve konuşmaya başlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Konuşmayı ve yürümeyi 40'ından sonra yeniden öğrendi

Beyin kanaması sonucu yürüme ve konuşma yeteneğini kaybeden kişi tekrar yürümeye ve konuşmaya başlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Beyin kanaması sonucu yürüme ve konuşma yeteneğini kaybeden 40 yaşındaki Mustafa Işık, 1,5  yıllık tedavi sonucunda hayata tutunarak tekrar yürümeye ve konuşmaya başlamanın  mutluluğunu yaşıyor. Trabzon'da bir gıda firmasının  yöneticiliğini sürdürdüğü 2010 yılının Temmuz ayında, evinde beyin kanaması  geçiren evli ve 2 çocuk babası Işık, Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi  Hastanesi'nde yoğun bakıma alınarak ameliyat edildi. Yaklaşık 2 ay yoğun bakımda  kalan Işık, daha sonra ailesince götürüldüğü birkaç hastanede bir dizi ameliyat  daha geçirdi. Nörolojik durumu bu ameliyatlarla düzelen Işık'ın, beyin kanamasının  ardından kaybettiği konuşma ve yürüme yeteneği ise kendisine tekrar  kazandırılamadı. Bunun üzerine Samsun'daki Özel Romatem Hastanesi'ne getirilen Işık, 10 ay  süren tedavi sonucu konuşma ve yürüme yeteneğine tekrar kavuştu. Tedavisi devam eden Işık, annesi Müjgan Işık'ın (74) da yardımıyla birçok şehir ve hastanede tedavi gördüğünü, bu  süre zarfında da yaklaşık 2 ay yoğun bakımda kalıp bir dizi ameliyat geçirdiğini  söyledi. Yaklaşık 10 ay önce nörolojik tedavilerin ardından fiziksel  rehabilitasyona devam etmek için Samsun'a geldiğini anlatan Işık, eski sağlığına  kavuşmak için günde saatlerce yürüme ve konuşma egzersizi yaptığını ifade etti.

“ÇOCUKLARIMLA KOŞMAK İSTİYORUM”

Yürümeye ve konuşmaya yeniden başlamanın mutluluğunun tarif edilemez  olduğunu dile getiren Işık, şöyle konuştu: “Çok zor günler geçirdim. Rahatsızlandığımda eşim beni hastaneye  götürmüş, doktorlar hayati tehlikem olduğunu söylemiş. Ailemin ısrarı üzerine  ameliyatım gerçekleştirilmiş. Ameliyatların ardından yaklaşık 1,5 yıl sonra  desteksiz yürümeye ve konuşmaya başladım. Çok mutluyum, kendimi yeni doğmuş gibi  hissediyorum. Çocuklarımla koşmak, onları yeniden parka götürmek istiyorum.  Onlarla ilgilenecek olmak beni daha da hırslandırıyor, daha çok egzersiz  yapıyorum.”

"İKİNCİ HAYATINI YAŞAMAYA BAŞLADI”

Dr. Orhan Akdeniz ise Işık'ın azminin kendilerini de şaşırttığını  vurguladı. Mustafa Işık'ın hastanelerine geldiğinde “spastik” vaziyette olduğunu  anlatan Akdeniz, şunları kaydetti: “Destekle ancak ayakta durabiliyor, birinin yardımıyla güçlükle adım  atabiliyordu. Desteksiz asla hareket edemiyordu. Burada yaklaşık 10 aydır tedavi  görüyor. Mustafa artık rehabilite edilmiş, sosyal hayata katılabilecek bir  seviyeye geldi. Başarılı bir tedavi dönemi geçirdi. Mustafa'yı diğer hastalara  örnek gösteriyoruz, ikinci hayatını yaşamaya başladı.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al