KONSANTRASYONU SAĞLA!

KONSANTRASYONU SAĞLA!

Pudra

Harriet Griffey’in ‘Konsantrasyon Sanatı’ adlı kitabında dikkatimizi toplamanın sırrını paylaşıyor.

 


KAHVEYİ KESİN

Sizi biraz ayıltsın diye içtiğiniz bir bardak espresso, aslında her şeyi berbat edebilir. Evet, kafein sizi daha uyanık yapacaktır; fakat bu enerji ancak kısa süreli geçici bir enerjidir. Kafein, aynı zamanda vücudun etkin maddelerinin görevleriniz yerine getirmesini engeller. Dolayısıyla sonunda, kendinizi uzun süreli konsantre olamıyorken bulursunuz.

GLİSEMİK İNDEKS MESELESİ


Yediklerinizin konsantrasyon üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Ayrıca guruldayan midenizin dikkatinizi dağıtma olasılığı da oldukça yüksektir! Kanınızdaki şeker düzey azaldığında, enerjiniz de düşer, dolayısıyla konsantrasyonunuz da azalır. Unutmayın; beynin birinci temel enerji kaynağı glukozdur. Yulaf, tam tahıllılar, baklagil gibi glisemik indeksi düşük besinler tüketirseniz, şeker seviyeiz de dengeli kalacaktır.

ARA VERİN

Konsantrasyonunuzu güçlendirmenin bir diğer yolu da kendinize arada bir “Dur” diyebilmektir. “Dur” derken kafanızda dolanıp duran ‘bütün’ kafa karıştırıcılardan bahsediyoruz. Yani bu molada diğer tüm düşünceleri kafanızdan silerek ve o an tamamen konsantre olmanız gereken işe odaklanarak dikkatinizi güçlendirebilirsiniz. Bunu birkaç kez üst üste uyguladığınızda alışkanlığa dönüşecek; ve zamanla konsantrasyonunuz kuvvetlenmiş olacaktır.

DOĞAYA DÖNÜŞ

Yaşadığımız modern çağda normal olarak sürekli bir koşuşturma halindeyiz. Hele ki bir metropolde yaşıyorsak… İş dışında vakit ayırabildiğimiz sosyal hayatımız da yine beton binalar ve yapay yemeklrle geçip duruyor. Bu yüzden boş vakitlerinizde doğaya kendinizi bırakın. Bir ormana gidin veya bir çiftliği ziyaret edip organik beslenmeyi deneyin. Doğanın size ne kadar iyi geleceğini tahmin bile edemezsiniz!

KONSANTRASYONUNUZA KONSANTRE OLUN

Evet, biraz tuhaf bir başlık oldu, kabul! Bunu nasıl başaracaksınız? Öncelikle, konsantre olduğunuz zamanların bilincinde olun. Yani düşünün; müzik dinlerken mi, bir arkadaşınızla konuşurken mi, yoksa bulmaca çözerken mi dikkatiniz daha derli toplu? Bu sorunun cevabına dayanarak, kafanızda o anı deneyimleyin ve hafızanızı olabildiğince gerçekçi kılın. Bu şekilde hayalgücünüz ve hisleriniz sizi konsantre olmaya teşvik edecektir.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al