KONSANTRASYONU SAĞLA!

KONSANTRASYONU SAĞLA!

Pudra

Harriet Griffey’in ‘Konsantrasyon Sanatı’ adlı kitabında dikkatimizi toplamanın sırrını paylaşıyor.

 


KAHVEYİ KESİN

Sizi biraz ayıltsın diye içtiğiniz bir bardak espresso, aslında her şeyi berbat edebilir. Evet, kafein sizi daha uyanık yapacaktır; fakat bu enerji ancak kısa süreli geçici bir enerjidir. Kafein, aynı zamanda vücudun etkin maddelerinin görevleriniz yerine getirmesini engeller. Dolayısıyla sonunda, kendinizi uzun süreli konsantre olamıyorken bulursunuz.

GLİSEMİK İNDEKS MESELESİ


Yediklerinizin konsantrasyon üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Ayrıca guruldayan midenizin dikkatinizi dağıtma olasılığı da oldukça yüksektir! Kanınızdaki şeker düzey azaldığında, enerjiniz de düşer, dolayısıyla konsantrasyonunuz da azalır. Unutmayın; beynin birinci temel enerji kaynağı glukozdur. Yulaf, tam tahıllılar, baklagil gibi glisemik indeksi düşük besinler tüketirseniz, şeker seviyeiz de dengeli kalacaktır.

ARA VERİN

Konsantrasyonunuzu güçlendirmenin bir diğer yolu da kendinize arada bir “Dur” diyebilmektir. “Dur” derken kafanızda dolanıp duran ‘bütün’ kafa karıştırıcılardan bahsediyoruz. Yani bu molada diğer tüm düşünceleri kafanızdan silerek ve o an tamamen konsantre olmanız gereken işe odaklanarak dikkatinizi güçlendirebilirsiniz. Bunu birkaç kez üst üste uyguladığınızda alışkanlığa dönüşecek; ve zamanla konsantrasyonunuz kuvvetlenmiş olacaktır.

DOĞAYA DÖNÜŞ

Yaşadığımız modern çağda normal olarak sürekli bir koşuşturma halindeyiz. Hele ki bir metropolde yaşıyorsak… İş dışında vakit ayırabildiğimiz sosyal hayatımız da yine beton binalar ve yapay yemeklrle geçip duruyor. Bu yüzden boş vakitlerinizde doğaya kendinizi bırakın. Bir ormana gidin veya bir çiftliği ziyaret edip organik beslenmeyi deneyin. Doğanın size ne kadar iyi geleceğini tahmin bile edemezsiniz!

KONSANTRASYONUNUZA KONSANTRE OLUN

Evet, biraz tuhaf bir başlık oldu, kabul! Bunu nasıl başaracaksınız? Öncelikle, konsantre olduğunuz zamanların bilincinde olun. Yani düşünün; müzik dinlerken mi, bir arkadaşınızla konuşurken mi, yoksa bulmaca çözerken mi dikkatiniz daha derli toplu? Bu sorunun cevabına dayanarak, kafanızda o anı deneyimleyin ve hafızanızı olabildiğince gerçekçi kılın. Bu şekilde hayalgücünüz ve hisleriniz sizi konsantre olmaya teşvik edecektir.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al