KOLESTEROLDE BUNAMA RİSKİ

KOLESTEROLDE BUNAMA RİSKİ

REUTERS

Finlandiya'daki Kuopio Üniversitesi ve California Oakland'daki Kaiser Permanente Araştırma Bölümünden bilim adamlarının yaklaşık 10 bin kişiyle yaptığı araştırmaya göre, 40'lı yaşlarında total kolesterol düzeyi 240 ve üzerinde olanların 40 yıl sonra Alzheimer'e yakalanma riski yüzde 66 oranında artıyor.

Kolesterol düzeyleri bu gruptan daha düşük olanların (200-239 arası) bile yaşlılık döneminde bunama riski, total kolesterolü düşük olanlara kıyasla yüzde 52 oranında yükseliyor.

Araştırma ekibinden Rachel Whitmer, "çalışmalarının, 40'lı yaşlarda hafif düzeydeki kolesterol yüksekliğinin bile insanların ileriki dönemlerinde Alzheimer hastalığı ve vasküler demans riskini artırdığını ortaya koyduğunu" belirtti.

Kolesterol düzeyi yüksek insanların sayısının fazla olmasının ortaya çıkan bulguları endişe verici hale getirdiğini belirten Whitmer, bulguların iyi
olan yönünün, kalp için iyi olanın beyin için de iyi olduğunu ortaya çıkarması olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bu veriler bunama için erken risk faktörünü ortaya koyuyor. Bu risk faktörü de sağlıklı yaşam biçimi için yapılacak değişikliklerle giderilebilir."
Kolesterolün yüksekliği sağlıklı beslenme, egzersizle düşürülebilirken, kimi zaman ilaçla tedavi ediliyor.

Demans ve Yaşlılıkta Zihinsel Bozukluklar dergisinde yayımlanan araştırmada, 1964 ve 1973 yılları arasında belirlenen 40-45 yaşlarındaki kişilerin 40 yıla kadar izlendiği belirtildi.

Deneklerin 598'ine, 1994 ve 2007 yılları arasında 61 ve 88 yaşları arasındayken Alzheimer ya da vasküler demans teşhisi konulduğu açıklandı.

Bu çalışmada, yüksek kolesterolün Alzhaimer'e yol açıp açmadığına ya da bunların ilaçla kontrol altında tutulmasının bunama gelişme riskini azaltıp azaltmadığına bakılmadığı vurgulandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al