Kol üretildi, sıra bacakta

ABD’deki Massachusetts General Hastanesi’nden bilim insanları bir maymuna laboratuvar ortamında ürettikleri kolu nakletmek üzere çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Kol üretildi, sıra bacakta
Paylaş:

Ünlü Avusturyalı Cerrah Harald Ott’un liderliğindeki ekibin benzer bir işlemi laboratuvar fareleri üzerinde gerçekleştirdiği de açıklandı.

Hürriyet'in haberine göre, Dr. Ott ve ekibinin ‘bio-uzuv’ adını verdikleri fare kolunu üretmek için önce başka bir fareden aldıkları kolu sadece uzvun içindeki kollajen temel yapılar kalana dek ‘temizledikleri’ ve uzvun takılacağı fareden aldıkları kök hücre örnekleri ile donattıkları belirtildi. Bu uzvun daha sonra yerleştirildiği kuvözde gerekli kimyasallar ve elektrik akımları ile büyütüldüğü açıklandı.

Fare kolundan maymun koluna geçmenin oldukça zorlu bir adım olacağını belirten Dr. Ott, CNN’e verdiği röportajda “Yine de bu geçişin benim yaşam sürem içinde gerçekleşeceğine inanıyorum” dedi.

Dr. Ott, Boston’daki laboratuvarında daha önce de insan organı üretmekte kullanılabilecek hücreler yaratmayı başarmıştı.

AFP

 

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: