‘Kokunun da nörolojisi’ var

Multidisipliner Bilimsel Eğitim Toplantısında ‘Kokunun Nörolojisi’ konuşuldu.

‘Kokunun da nörolojisi’ var
Paylaş:

Üsküdar Üniversitesi ve NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’nin birlikte düzenlediği Multidisipliner Bilimsel Eğitim Toplantılarının bu hafta gündeminde “Korkunun Nörolojisi” konusu ele alındı. Yrd. Doç. Dr. Hakan Tekeli’nin konuşmacı olarak katıldığı toplantıda Tekeli, dünyada kokunun nörolojisinin ihmal edildiğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Hakan Tekeli

Her hafta Çarşamba günleri Prof. Dr. Rasim Adasal Konferans Salonu’nda Üsküdar Üniversitesinin akademisyenleri, yüksek lisans ve lisans öğrencileri ile NPİstanbul Nöropsikiyatri hastanesinin uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Multidisipliner Bilimsel Eğitim Toplantıları devam ediyor.

Seçilen konuların bilimsel veriler ışığında ele alınıp, her yönüyle değerlendirildiği, farklı disiplinlerle de irdelendiği toplantının bu hafta gündeminde “Kokunun Nörolojisi” konusu vardı.

GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Nöroloji Servisi’nden Yrd. Doç. Dr. Hakan Tekeli’nin konuşmacı olarak katıldığı toplantıda Tekeli koku nörolojisinin dünyada ihmal edildiğini söyledi.

Koku duyusu olmayan kişinin yaşamdan keyif alamayacağının altını çizen Tekeli, koku duyusunu yitirmiş kişilerin bu nedenle dünyada doğalgaz zehirlenmesi…vs. nedenlerle hayatını kaybettiğini kaydetti.

Kokunun ilişkileri olumlu, olumsuz etkilediğinin altını çizen Tekeli, koku bozukluğu olanlarda depresyon görüldüğünü de sözlerine ekledi. Toplumun %5’inde, 50 yaş üzerindekilerin %25’inde koku sorunu yaşandığını belirten Tekeli, koku ile ilgili çalışmalarında ülke olarak 40 yıl geriden geldiğimizi söyledi.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: