KÖK HÜCRE UMUDU

KÖK HÜCRE UMUDU
Paylaş:

A.A

ABD’de bilimciler tarafından akciğer dokularının yenilenmesinde önemli  rol oynayan kök hücreler bulundu.

 


Akciğer dokularının yenilenmesinde rol oynayan kök hücreleri tespit etti. Doktorlara göre bu gelişme hastalar için yeni bir tedavi seçeneği olabilir.
Ameliyatlar sırasında alınan akciğer doku örnekleri üzerinde çalışan  Amerikalı bilim adamları, akciğer kök hücrelerini belirledi, bunları ayırarak  test tüplerine aldı ve işlevlerini inceledi.

Bu hücreleri akciğerleri hasar gören farelere enjekte eden  araştırmacılar, kök hücrelerin yeni bronşçuklar, kesecikler ve damarlar  oluşturabildiğini, ayrıca akciğerlerdeki mevcut dokularla bütünleşebildiklerini  gördü.

Araştırmaya imza atanlardan ABD'deki “Brigham and Women” hastanesinden  Dr. Piero Anversa, araştırmanın sonuçlarına göre kronik akciğer hastası olanlara  ilk kez bu organın zarar gören kısımlarını onarma ya da yenilemeye yönelik  tamamen yeni tedavi seçeneği sunulabileceğini belirtti.

Anversa, bu kök hücrelerinin yenilenebilme ve oluşabilme, daha sonra da  bronşçuk, akciğerdeki küçük kesecikler ve damarlar gibi organın birçok yapısıyla  bütünleşebilme özelliğine sahip olduğunu vurguladı.

Dr. Joseph Loscalzo da sonuçların, tedavisi olmayan akciğer  hastalıklarına yakalanan hastalar için klinik tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi  yönündeki ilk aşama olduğuna dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları “New England Journal of Medicine” dergisinin  yarın ki sayısında yer alıyor.