Deprem Travma Psikolojisi

KÖK HÜCRE UMUDU

KÖK HÜCRE UMUDU

A.A

ABD’de bilimciler tarafından akciğer dokularının yenilenmesinde önemli  rol oynayan kök hücreler bulundu.

 


Akciğer dokularının yenilenmesinde rol oynayan kök hücreleri tespit etti. Doktorlara göre bu gelişme hastalar için yeni bir tedavi seçeneği olabilir.
Ameliyatlar sırasında alınan akciğer doku örnekleri üzerinde çalışan  Amerikalı bilim adamları, akciğer kök hücrelerini belirledi, bunları ayırarak  test tüplerine aldı ve işlevlerini inceledi.

Bu hücreleri akciğerleri hasar gören farelere enjekte eden  araştırmacılar, kök hücrelerin yeni bronşçuklar, kesecikler ve damarlar  oluşturabildiğini, ayrıca akciğerlerdeki mevcut dokularla bütünleşebildiklerini  gördü.

Araştırmaya imza atanlardan ABD'deki “Brigham and Women” hastanesinden  Dr. Piero Anversa, araştırmanın sonuçlarına göre kronik akciğer hastası olanlara  ilk kez bu organın zarar gören kısımlarını onarma ya da yenilemeye yönelik  tamamen yeni tedavi seçeneği sunulabileceğini belirtti.

Anversa, bu kök hücrelerinin yenilenebilme ve oluşabilme, daha sonra da  bronşçuk, akciğerdeki küçük kesecikler ve damarlar gibi organın birçok yapısıyla  bütünleşebilme özelliğine sahip olduğunu vurguladı.

Dr. Joseph Loscalzo da sonuçların, tedavisi olmayan akciğer  hastalıklarına yakalanan hastalar için klinik tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi  yönündeki ilk aşama olduğuna dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları “New England Journal of Medicine” dergisinin  yarın ki sayısında yer alıyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al