Kök hücre nakli felçli hastalara umut olacak

Bilimciler, omuriliğinde deneysel hasar oluşturulan felçli fareyi kök hücre tedavisinin 28. gününde yürütmeyi başardı. Felçli hastalara yeni umut oldu.

Kök hücre nakli felçli hastalara umut olacak
Paylaş:

Bilimciler, omuriliğinde deneysel hasar oluşturulan felçli fareyi kök hücre tedavisinin 28. gününde yürütmeyi başardı. Felçli hastalara yeni umut oldu.

Kocaeli Üniversitesi Kök  Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (KOGEM) görevli bilim  adamları, omuriliğinde deneysel hasar oluşturulan felçli fareyi kök hücre  tedavisinin 28. gününde yürütmeyi başardı. KOGEM Müdürü Prof. Dr. Erdal Karaöz,hayvanların kemik iliğinden elde ettikleri kök hücre ve gen tedavisini deneysel  omurilik hasarı oluşturdukları hayvanlarda test ettiklerini belirterek, kronik  olmayan omurilik hasarlarında kök hücrelerin işe yaradığını tespit ettiklerini  ifade etti. Kök hücreyi genle birlikte omurilik hasarının meydana geldiği bir farede  kullandıklarını söyleyen Karaöz, “Deneyde fareye verdiğimiz kök hücreler aslında  doğrudan sinir hücrelerine dönüşmekten ziyade oradaki hasarı onarıcı mekanizmalar  şeklinde işlev görüyor. Kök hücrelerin salgıladıkları protein hücre ölümünü  yavaşlatıyor ve yeni damar oluşumunu tetikleyerek tedavinin 28. gününde hayvanın  yürümesini sağlıyor” dedi. Karaöz, omurilik hasarı oluşturdukları farenin üç farklı bölgesine kök  hücreleri enjekte ettiklerini ve iyi sonuçlar aldıklarını belirterek, şöyle  konuştu: “Bu çalışmaları artıracağız. Omurilik hasarlarının tedavisi zor. İlaçla  tedavisinden ziyade yukarısı ile aşağısı arasında temas kesiliyor. Dolayısıyla bu  teması sağlamanın yegane yöntemi bizim yaptığımız gibi kök hücre tedavisiyle  kopmuş ya da hasarlanmış aşağısı ile yukarısı arasında irtibatı sağlamak. Tabii  hasar çok büyük olursa geri dönüş olmayabilir ama geliştirdiğimiz bu yöntemi  farelerde uyguladığımızda farenin 1 hafta sonra sürünerek yürüdüğünü, 3 hafta  sonra ayaklarına basabildiğini ve 28. gün tamamen yürüyebildiğini gördük.  Herhangi bir laboratuvarda ortaya çıkan yeni bir keşfin insanlara uygulanabilmesi  için zamana ihtiyaç var.”

 UMUT IŞIĞI OLACAK

Gelecekte birçok sağlık sorunu için kök hücrelerin umut ışığı olmaya  devam edeceğini söyleyen Karaöz, şunları kaydetti: “Farede denediğimiz bu çalışmamız bilimsel ve etik kurallar çerçevesinde  Sağlık Bakanlığı'ndan izin alınarak, herhangi bir yan etkisinin olmadığı  kanıtlandıktan sonra omurilik felci olmuş hastalarda kullanılabilecek. İnsanlarda  denemeden önce bu uygulamaların zararı olmadığının kanıtlanması lazım. Bunu  sağladıktan sonra zaman içinde önce küçük hasta gruplarında, sonra büyük hasta  gruplarında denenecek, rutin uygulama haline gelecek. Fakat buradaki en önemli  noktayı belirtmek istiyorum. Yaptığımız bu çalışma erken dönemde omurilik hasarı  oluşmasında etkili oluyor. Kronik omurilik hasarlarında etkili olup olmayacağı  daha kesin değil.” A.A