Kök hücre hakkında bilmeniz gereken 5 önemli şey

Son 20 yıldır çok tartışılan kök hücre geleceğin en önemli tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Kök hücre hakkında bilmeniz gereken 5 önemli şey

Her geçen gün yeni çalışmalarla hücrenin vücuda adaptasyonu ve çoğalması noktasında yepyeni bilgiler elde ediliyor. Eğer istenilen noktaya gelinirse kök hücre tedavisi ile ölen bir organı yenilemek de, hasarlı bir bölgeyi onarmak da mümkün hale gelecek. Ve bu sayede organ yetmezliğinden ya da eksikliğinden kaynaklı ölümlerin önüne geçilmiş olacak.

PEKİ NEDİR BU KÖK HÜCRE?

Kök hücreler en basit anlatımıyla vücudumuzu oluşturan hücrelerin kaynaklarıdır. Yaşlanırken bozulan, hastalanan ve ölen dokularımızı yenilerler. Kök hücreler kendilerini yenileyebilme ve organizmanın birçok farklı hücresine de dönüşebilme özelliğine sahiptirler.

KÖK HÜCRELERİ NERELERDE KULLANABİLİRİZ?

Kök hücreler vücudumuzda hasar görmüş hücrelerin yerine kullanılabiliyor. Hücre tedavisi olarak da adlandırılan bu tedavi yöntemiyle hasta hücre, sağlıklı hücre ile değiştirilerek organın ya da hasarlı bölgenin iyileştirilmesi üzerine çalışılıyor. Uzmanlar, erişkin, fetal ve embriyonik kök hücreleri kullanarak çeşitli hastalıkları tedavi edebilmenin potansiyeli üzerine uğraşıyor.

KÖK HÜCRE KULLANIMINDA NE GİBİ ZORLUKLARLA KARŞILAŞILIYOR?

Kök hücre tedavisinde karşılaşılan en büyük zorluk tıpkı organ naklinde yaşanan durumlar gibi vücudun kök hücreyi kabul etmemesi oluyor. Erişkin dokudaki az sayıda kök hücrenin çok iyi bir şekilde saptanması ve vücudun yeni kök hücreleri kabul etmesi gerekiyor. Hücreler hastanın kendi doku ve organlarıyla bir bütün haline gelmeli ve vücutla ahenk halinde çalışmayı öğrenebilmelidir. Aksi takdirde tedavi başarısızlıkla sonuçlanır.

ŞU AN HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR?

Günümüzde hematopoetik kök hücreler tedavide en çok kullanılan kök hücreleri oluşturuyor. 40 yıldan uzun süredir yapılan çalışmalarla; lösemi, lenfoma gibi birçok kan hastalığı tedavisinde kök hücre kullanılıyor. Ayrıca ilerleyen teknolojiyle birlikte diyabet ve böbrek kanserini içeren birçok hastalık için de klinik düzeyde çalışmalar yapılıyor. İleride karaciğer hastalığı, otoimmun hastalıklar ve kronik enflamatuar hastalıklar üzerine de önemli bir tedavi yöntemi olacağı üzerine çok ciddi klinik araştırmalar bulunuyor.

KÖK HÜCRE BANKACILIĞI NE DEMEK?

Kök hücrenin geleceğin en önemli tedavi yöntemlerinden biri olması bu hücrelerin en sağlıklı şekilde saklanması konusunu da gündeme getiriyor. Günümüzde birçok ülkede kök hücre bankaları yasal olarak hücre saklama işlemini gerçekleştiriyor. Tabii bu kök hücrelerin saklanması işlemi, kök hücrenin sağlığı incelendikten sonra yapılıyor. Kök hücrelerin insan sağlığı üzerine en iyi banka yatırımlarından biri olduğu kesin. 

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al