KLASİK MÜZİKLE TEDAVİ

KLASİK MÜZİKLE TEDAVİ

DHA

Devlet Senfoni Orkestrası, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında köylerin ardından hastanelerde resital vermeye başladı.

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi polikliniklerinde ve kemoterapi birimlerinde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarından Başak Pirolli (keman), Tolga Akın (Keman), Özlem Görgülü (Viyola) ve Pelin Karayılan (viyolonsel) , Mozzart'tan ‘Küçük Bir Gece’ Boccerini’den ‘Menüet’ ve Brahams’dan ‘Macar Dansı’ eserlerini hastalar için çaldı.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müdürü Kenan Gökkaya, bilimsel olarak özellikle bütün hastalıkların kaynağının ruhsal kaynaklı olduğunu ve hastalıkların tedavisinde moral motivasyonunun çok önemli olduğunun ortaya konduğunu söyledi. Gökkaya, şöyle dedi:

"Amacımız; hastanelerde tedavi olan hastalarımızın tedavi sıralarını beklerken yaşadığı sıkıntılı süreci unutturup, ruhsal olarak rahatlatmak. Müziğin ve sesin insan ruhu sağlığını doğrudan olumlu etkileyerek, tedavi sürecini hızlandırdığı bilimsel olarak ispat edilmiştir."

Konserden çok memnun kaldıklarını ve artık hastane içerisinde düzenli olarak hoparlörlerden klasik müzik çalınacağını açıklayan İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ali Kadri Çırak, "İnsan sağlığında ve hastalıkların iyileşmesinde müziğin yeri artık bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’na, bu projeyi hastanemizde gerçekleştirdiği için teşekkür ederiz. Hastalarımıza bir nebze de olsa huzur verdi. Konseri çok beğenen hastalarımız şimdiden bize bu mini konserin tekrarlanmasını istediklerini ilettiler" dedi.

Sanatçılar ayrıca kanser hastalarının tedavi sürecinin yürütüldüğü Kemoterapi Merkezi'nde de hastaları ziyaret ederek, enstrümanları ile geçmiş olsun ziyaretinde bulunarak, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın CD'lerinden hediye etti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al