Kızım yatak odasını gözetliyor

Kızım yatak odasını gözetliyor

Kızım yatak odasını gözetliyorSultan Çanakkale- 13 yaşında bir kızım var. Bir aydır gece yatarken sürekli bizimle yatmak istiyor. İzin vermediğimiz zamanda gizlice balkona çıkıp pencereden yatak odasını gözetliyor. Bu masum cinsel bir merak mıdır yoksa başka bir anlamı var mı acaba?

- Öncelikle sizinle uyumak istemesinin altında yatan nedenin üzerinde durmak gerekli. Korku, kaygıları mı  var bunun altında yoksa yalnız kalmak istememesi mi. Sizinle yatamayacağını söylediğiniz açıklama son derece önemli.  Açık ve net olan, kızmadan yaşına uygun açıklamalar çocuğu rahatlatır. Tüm yaşlarda sorulan cinsel sorular için en önemli nokta anne-babanın soruları cevaplarken gösterdiği tutumlarıdır. Çocuğu kesinlikle ayıplamamak, azarlamamak, susturmamak gerekir. Bu şekilde davrandığımızda çocuğumuz bu soruların sorulmaması gerektiği fikrine kapılır ve cevapları başka kişilerde arayabileceği gibi gözetleme veya deneyler yapma yollarına da başvurabilir. Bu da cinsel eğitimin anne-babanın kontrolünden çıkması, bir anlamda istemediğimiz bir yöne gitmesi demektir. Belirsiz anlaşılamayan cevaplar yerine sakin bir yaklaşımla daha somut ifadeler kullanarak iletişim kurmak yararlı olur.

 

Ercan Bursa- Merhabalar ben 23 yaşındayım. Bir konfeksiyon atölyesin de çalışıyorum. İş aralarında  arkadaşlarım sürekli cinsel içerikli fıkralar anlatıyor sadece bu konularda konuşuyorlar. Ben bunlara katılmıyor ve onaylamıyorum onlarda benim için  "bu işlerden anlamaz"  diyerek beni küçümsüyorlar. Sürekli cinsel içerikli konuşmak ne kadar doğru sizce?

- Sizin de paylaşacağınız ilgi duyduğunuz pek çok başka konular mutlaka vardır. Hayat sadece cinsellikten ibaret değildir. Ayrıca cinselliği çok konuşmak ile doğru ve sağlıklı yaşamak arasında  bağlantı yoktur. İnsanlar kimi zaman yaşamak istediklerini daha çok dile getirirler.  Cinsellik hakkında konuşmadığınız için kendinizi kötü hissetmeyin. Bu konu özel bir konudur. Cinsellik hakkında konuşmak kişinin kendi tercihidir.

 

-  Vahit Dudullu- Askerden yeni dönen genç bir okuyucunuzum. Abim geçen sene evlendi. Geçen tuvalete gitmek için kalktığımda ağabeyimle yengemin seslerini duydum önce uyku sersemliği ile kavga ediyorlar sandım. Kapıda biraz aralık olunca kavga değil beraber olduklarını gördüm. Bir süre onları izledim. Aklımdan o gördüğüm sahneler gitmiyor. Yengemi o şekilde düşünüyorum sonra kendimi sürekli suçluyorum ve yengemin haberi olmasa da yüzüne bakamıyorum. Bunu nasıl telafi edebilirim.

- Onların yaşadıkları şey eşlerin aralarında olması gereken doğal cinsel hayat. İnsanların temel ihtiyaçlarından biride cinsel ihtiyaçtır. Kişi bunu doğru ve sağlıklı bir şekilde gidermelidir. Burada yanlış olan şey belki de uyku nedeniyle onların mahrem hayatlarına tanık sizin buna tanık olmanız. Sorunuzdan anlaşıldığı kadarıyla bu konuda vicdanen rahatsızlık yaşıyorsunuz buda sizin yengenizle ilgili herhangi bir yanlış duygu içinde olmadığınızı gösteriyor. Bu konudan uzaklaşmanızda yarar var bunu başaramasanız sorununuzun yoğunlaşmaması için bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al