KIZARTMA YAĞLARINDAKİ TEHLİKE

KIZARTMA YAĞLARINDAKİ TEHLİKE

 

 

 

Yemeklik sıvı yağların kızartmada kullanıldıktan sonra iyi süzülmesi, hava kalmayacak şekilde şişeye doldurulması gerekiyor.

Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Fikri Başoğlu,  yemeklik sıvı yağların  Türkiye'de petrol fiyatlarının bile üzerinde olduğunu söyledi.

Bu yüzden dar ve orta gelirli ailelerin mutfakta en pahalı ürünler  arasında yer alan yağı, idareli kullanmaya çalıştığını ifade eden Başoğlu, sıvı  yağda tasarruf denilince ilk akla kızartma yağlarının birkaç kez kullanılmasının  geldiğini bildirdi.

Başoğlu, yapılan araştırmalara göre kızartma yağlarının en kötü ihtimalle  en fazla 5 kez kullanılabileceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bilim adamları 3 ve 5 kez arasında görüş bildiriyor. Kızartma  yağlarının birkaç kez kullanılması için bazı kurallara uyulması gerekiyor.  Öncelikle sıvı yağların baş düşmanı havadaki oksijen ve güneş ışınlarıdır. Bu  yüzden kızartma yağlarını saklarken öncelikle iyi süzülmesi gerekiyor. Yağ,  şişeye içinde hava kalmayacak şekilde doldurulmalı ve güneş ışığından  korunmalıdır. Yağı, güneş ışığından korumak için en iyi yer buz dolaplarıdır."

Birçok kadının kızartma yağlarını bir tasın içine aldığını belirten  Başoğlu, "Bunu da mutfağın güneş ışığı alan bir yerine koyuyor. Yani yağda  zararlı bileşiklerin oluşması için her şey yapılıyor. Kızartma yağlarında  kurallara uyulmazsa kanserojen maddeler oluşuyor" dedi.

Başoğlu, bu konuda yapılan uyarılara rağmen halen birçok bakkalda sıvı  yağların camların önüne konulduğunu ifade ederek, doğrudan güneş ışınlarına maruz  kalan bu yağlarda da zararlı bileşiklerin oluşabileceğini sözlerine ekledi.

 

A.A

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al