Kıyamet senaryoları astronomiye ilgiyi artırdı

Bir Maya takviminin 21 Aralık 2012'de sonlanmasına dayanarak, “bu tarihte kıyametin kopacağına” dair ortaya atılan senaryoların, vatandaşın astronomiye olan ilgisini artırdığı bildirildi.

Kıyamet senaryoları astronomiye ilgiyi artırdı

Bir Maya takviminin 21 Aralık 2012'de sonlanmasına dayanarak, “bu tarihte kıyametin kopacağına” dair ortaya atılan senaryoların, vatandaşın astronomiye olan ilgisini artırdığı bildirildi.

kiyametEge Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Evren, dünyadaki astronomi ve uzay bilim adamlarının, evreni incelediğini ancak bir Maya takvimine dayanarak ortaya atılan kıyamet senaryolarının hiçbirinin bilimsel bir çevreden gelmediğine işaret etti.

KORKULARINIZDAN KURTULUN!

Maya takviminde geçen 21 Aralık tarihinin gün dönümüne denk geldiğini ve Kuzey Yarımküre için en uzun gecenin o tarihte yaşanacak olmasından başka hiçbir özelliğinin bulunmadığını ifade eden Evren, şunları söyledi: “Mayaların kullandığı birden fazla takvim var. Bazıları Venüs'e, bazıları da dünyanın hareketine dayanıyor. Yapılan hesaplarla 21 Aralık'ta kıyametin kopacağı söyleniyor ancak bugün teknoloji çok ilerledi. O hesapları bugüne taşımak mümkün değil.”

“VATANDAŞLAR İŞİN ASLINI ARIYOR”

Evren, “kıyametin kopacağı” iddialarının yoğun olarak gündeme gelmesiyle vatandaşın astronomiye olan ilgisinin arttığını, her gün e-posta ya da telefon yoluyla bu iddialara ilişkin tüm bölüm öğretim üyelerinin soru aldığını kaydetti. Sevindirici olan noktanın, insanların panikle, korkuyla değil, bu söylentilerin kaynağını, gerçeği öğrenmek için kendilerine ulaşmaları olduğunu ifade eden Evren, şöyle devam etti: “Bizi arayanlar, aslında doğruyu arayanlar. Paniğe kapılıp aramıyorlar ama söylentilerin nasıl çıktığını öğrenmek istiyorlar. 21 Aralık'ta kıyamet senaryolarına ilişkin bilgi almak isteyen çok sayıda kişi üniversitemizi arıyor. Biz de gerçeği anlatmaya çalışıyoruz. Arayan kişiler, bilimsel verilere ulaşmak istiyorlar.”

“DÜNYAYA ÇARPACAĞI” SÖYLENEN MARDUK GEZEGENİ

Prof. Dr. Serdar Evren, kıyametin nasıl gerçekleşeceğine dair senaryolarda, dünyaya çarpacağı söylenen “Marduk” gezegeni hakkında ise teknolojik ilerleme sayesinde bugün bilim adamlarının çok iyi gözlem olanağına sahip olduğuna dikkati çekti. Sözü edilen gezenin, var olmayan, tümüyle efsane bir gezegen olduğunu ifade eden Serdar, şunları kaydetti: “Güneş sisteminde bulunan irili ufaklı ne kadar gezegen ve benzeri cisim varsa biliyoruz. Marduk gezegeni olsaydı şimdiye kadar çoktan bulurduk. Ayrıca 'kıyametin kopacağına' inanılan 21 Aralık tarihine çok kısa bir süre kaldı. Bu dünyaya çarparak kıyametin kopmasına yol açacak Marduk gezegeni gerçekten var olsaydı, şimdiye kadar herkesin göreceği kadar yakın ve parlak olurdu. Çok uzaktan, aylar öncesinden görürdük. Sadece biz değil, bütün dünya gözlem yapıyor. Böyle bir gezegen yok.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Hayattan keyif almanın ve sahip olduklarımıza minnettar olmanın 14 yolu.
  • Randevu Al