KİTAPLA ÖĞRENECEKLER

KİTAPLA ÖĞRENECEKLER

A.A

Çocuk eğitimi ve dil gelişimi konusunda ABD ve Japonya'da çalışmalar yürüten Yasemin Yusufoff, çocukların cinsel istismardan korunması için resimli hikaye kitapları hazırlıyor.

 


Cinsel istismarın önlenmesi ve maruz kalanların rehabilitasyonu konusunda derneklere destek veren Yusufoff, Türkiye'de çocuğa yönelik cinsel istismarın önlenmesinde ailelere ve çocuklara yönelik eğitimlerin büyük önemi bulunduğunu belirtti.

Çocukların tanımadıkları birileri tarafından cinsel istismara maruz kalmalarının nadir görüldüğünü, genellikle istismarın ailenin yakını ya da tanıdıkları tarafından gerçekleştirildiğini anlatan Yusufoff, ailelerin aslında çocuklarını nasıl koruyacağını çok iyi bildiğini, şüphelenilmeyecek kişilerden geldiği için cinsel istismarı fark edemeyebildiklerini söyledi. Yusufoff, “İnsanlar hep 'çocuğumu biri alıp götürürse' korkusu yaşar.

Halbuki tehlike daha yakında olabilir. Cinsel istismarı yaşayan çocuklar nadiren tanımadıkları birinden bu istismarı görüyorlar. Genellikle çevreden, komşudan, akrabadan gelen istismara maruz kalıyorlar” diye konuştu.

Ailelerin çocukların davranışlarındaki değişikliği iyi gözlemlemesi gerektiğine işaret eden Yusufoff, zaman zaman ailelerin yakınlarına güvenip çocuklarına güvenmemezlik yapmamaları gerektiğini dile getirdi. ,

Çocuğun dikkatle dinlenilmesinin önemini vurgulayan Yusufoff, ayrıca çocuğa cinsel istismarla ilgili bilgi verilmesi gerektiğini ifade etti. Ailelerin çocuklarına “iç çamaşırlarının kapattığı bölgeler senin özelindir. Oraya doktorlar ve bizden başka kimse dokunamaz” demesi gerektiğini anlatan Yusufoff, ayrıca ailelerin çocuklarına “senin özel bölgelerine dokunmak isteyen biri olduğunda ona izin verme ve bunu bize mutlaka anlat. Bu olayda senin hiçbir suçun yok” denmesinin çocuğu bu tür olayları anlatmaya teşvik edeceğini belirtti.

Amerika'da cinsel istismarın çocuklara anlatılabilecek şekilde resimlerle öğretildiği hikaye kitapları bulunduğunu kaydeden Yusufoff, Türkiye'de de bu tür bir hikaye kitabı çıkaracağını bildirdi. Çocukların görsel ögelerle daha da etkili ve kolay bir şekilde eğitilebileceğine dikkati çeken Yusufoff, 3-6 yaş grubundaki çocuklara yönelik kitapta, bir çocuğun kendisine dokunmak isteyen bir yakını veya tanıdığına izin vermediği ve hemen olayı anne babasına anlattığı, ebeveynlerin de olayı anlattığı için çocuğu takdir ettiklerini anlatan öykülerin yer alacağını söyledi.

Haydi Tut Elimi Derneğinin desteğiyle hazırlanacak kitabın resimlerini de Amerikalı Ressam Rose Deniz'in yapacağını kaydeden Yusufoff, kitaplar dağıtıldığında ailelerin çocuklarıyla bu kitapları okumalarını istedi. Yusufoff, “Ebeveynler 'Çocuk iyi ki anne babasına söylemiş değil mi. Çünkü onun hiç suçu yok” diyerek cinsel istismarı çocuklarına anlatırlarsa çocuklar da böyle bir durumda karşılaştıklarında ebeveynlerine kolayca açılabilirler. ÇOcukları ve aileleri bu konuda mutlaka aydınlatmamız lazım. Çocuklar genellikle yaşadıklarını ailelerine söyleyemiyor. Kendilerini suçlu sanıyorlar. Çocuklar maruz kaldıkları cinsel istismarın kendilerinin suçu olmadığını bilmeli” diye konuştu.

EBEVEYNLER İÇİN DE KİTAP HAZIRLANACAK

Türkiye'de son zamanlara kadar cinsel istismarın konuşulmadığını veya üstünün örtüldüğünü belirten Yusufoff, bu nedenle ailelerin cinsel istismar konusunda nelere dikkat etmeleri gerektiğini, tehlikenin kimlerden gelebileceğini bilmediklerini vurguladı.

Cinsel istismar olaylarının ardından ailelerin zaman zaman bilinçsizce hareket edebildiklerini söyleyen Yusufoff, “Örneğin bir cinsel istismar vakasından çocuklar kesinlikle doktora götürülmeden önce yıkanmamalı. Böylece belki de istismarın kimden geldiği çok daha kolay çözülebilir” uyarısında bulundu.

Ailelere de cinsel istismarı hazırlamayı planlayan Yusufoff, bu kitabın da kısa bilgilerle “cinsel istismar konusunda neye dikkat edilmeli”, “Çocuklar nasıl eğitmeli”, “Araştırmalar bu konuda ne diyor”, “İstatistikler neyi gösteriyor” gibi genel bilgilendirmeleri içereceğini anlattı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al