KİTAP OKUMAYI ENGELLİYOR

KİTAP OKUMAYI ENGELLİYOR
Paylaş:

A.A

Demokrat Eğitimciler Sendikası, kitap okuma alışkanlığını, özellikle televizyon ve internetin azalttığını belirtti.

 


Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, sendikanın Ar-Ge kuruluşu olan DESAM'ın “Kütüphaneler Haftası” dolayısıyla hazırladığı “İnternet ve Televizyon Kitap Okumayı Engelliyor” adlı rapor çalışmasını değerlendirdi.

Rapora göre, ekonomik sıkıntıların ve kitapların pahalı olmasının, kitap okuma alışkanlığını azaltan unsurlar arasında yer aldığını söyleyen Avcı, “400 kütüphaneye karşılık 400 bin kahvehanenin bulunduğu Türkiye'de, kitap okuma alışkanlığını özellikle televizyon ve internet azaltıyor” dedi.

Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan, “Türkiye'nin kitap okuma sıralamasında 173 ülke arasında 86. sırada yer aldığı, Türkiye'de 12 bin 89 kişiye bir kitap düşmesine rağmen, Japonya'da 25 kişiye bir kitap, Fransa'da 7 kişiye bir kitap düştüğünü” hatırlatan Gürkan Avcı, Türkiye'de kitap okuyan nüfusun günden güne azaldığına dikkat çekti.

Türkiye'de bugün, 1965 yılına göre, üniversite bitirenlerin sayısının 15 kat artmasına rağmen kitap okuma alışkanlığının yüzde 10 daha düşmesinin üzüntü verici olduğuna işaret eden Avcı, “Evde anne ve babasını kitap, gazete okurken gören çocuğun kitap okuma alışkanlığı kazanması daha kolay oluyor. Evde kitaplığın olması, hatta çocuğun kendi kitaplığının olması, çocukta kitap okuma alışkanlığını sağlamakta büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de kitap okuma alışkanlığının artması için küçük yaştan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazandırılması gerektiğini kaydeden Gürkan Avcı, şöyle devam etti:

“İlk yaşlardan itibaren anne babalar çocuklarına resimli öyküler okuyarak, okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışmalıdır. Çocuğun okumaya olan ilgisini kamçılamak için en uygun dönem ise ilköğretim çağıdır. Bu yüzden, anne babalar ilköğretim 1 ve 2. sınıf çocukları için, metni uzun olmayan kitaplar, doğa, hayvan ve diğer çocukların da içinde yer aldığı bol resimli kısa öyküler, 2 ve 3. sınıf öğrencileri için tabiat veya insan hayatı gezi, serüven, coğrafya, ilk çağlara ait öyküler, okuma alışkanlığı konusunda etkili olabilir."