Kışlalardaki intiharların nedeni

10 yılda 935 askerin intihar ettiğinin ortaya çıkmasıyla kışlalardaki askeri disiplin tartışmaya açıldı. Prof. Tarhan, ‘intihar salgınında kötü muamele ve birliklerdeki yaşam tarzı farklılıklarının etkili olduğunu söyledi.

Kışlalardaki intiharların nedeni

10 yılda 935 askerin intihar ettiğinin ortaya çıkmasıyla kışlalardaki askeri disiplin tartışmaya açıldı. Prof. Tarhan, ‘intihar salgınında kötü muamele ve birliklerdeki yaşam tarzı farklılıklarının etkili olduğunu söyledi.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nde son 10 yılda intihar eden 934 askere önceki gün İzmir Bergama Orduevi’nde canına kıyan er Mert Evren Akdağ’ın eklenmesi askeri disiplin ve kışlalardaki koşullar tartışmaya açtı. ASDER Başkanı GATA’dan emekli Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kışlada intihar salgını uyarısı yaptı. Prof. Dr. Nevzat Tarhan şunları söyledi:

TSK’NİN İNTİHARLARI SORGULAMALI

“ABD ordusundaki intihar TSK’dan fazla. Sanırım onlarda rakam on binde 3, bizde ise on binde bir. ABD ordusu, Afganistan ve Irak’ta savaşlar yaşadı. Buna karşın TSK’nın intiharı sorgulaması lazım; çünkü rakamlar yüksek. Öncelikle intihar edecek kişi, bunu çevresine belli eder. Yani bir anda bir kişinin intihar etmesi pek olası bir durum değildir. Hayattan şikâyet eder, yaşamak istemediğini söyler, mektup gönderir, tavrını belli eder. O nedenle çevresindeki kişiler bu durumu görür ve müdahale ederler. Aynı zamanda bir kişinin intihar etmesi de, çevresindeki on kişiyi çok derinden etkiler. İntihar eden kişilerin psikolojik sorunları mı vardı? Bunlar yeterince tespit ve tedavi edildi mi? TSK’nın elinde ne tür raporlar var. Bunları bilmiyorum. Ama görünen durum TSK’da bir intihar salgını görüntüsü oluşturuyor.” TSK’da intiharların iki ana nedeni olabileceğini belirten Prof. Tarhan, şu açıklamayı yaptı: “Nedenlerden biri: Kötü muamele. Kışla ortamı farklıdır. Kötü muamele yapma geleneği kalmamış olsa bile, yine de fiziksel ve sözlü şiddet uygulanabilir. Bu kötü muamele de intihara neden olabilir. İkinci sebep: Askerlerin alıştıkları yaşam tarzlarını kışlada bulamaması. İnterneti bırakın, bilgisayar olanağının bile bulunmadığı kışlalar, askeri birlikler var. Bu da kişide psikolojik sorunlar yaratabiliyor, üzerine bir de kendi sorunları eklenince sonuç intihar olabiliyor.” TSK’da mutlaka intiharların araştırılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Her iki konuda da TSK’nın çalışma yapması lazım ama GATA’da sadece psikiyatrik tedavi olur, neden araştırılamaz. Bağımsız kuruluşlardan bu konuda araştırma desteği alınmalı. Bir de personel açığı nedeniyle psikolog kadrosunda olup da asli işi yerine kantin nöbeti tutturulan personele kendi işinde çalışma olanağı tanınmalı. Asıl yapılması gereken şey ise, profesyonel orduyu konuşmaktır. Profesyonel ordu kurulmadığı sürece, bu tür gerekçelerle intihar konusu hep yaşanır.”

SUBAYLAR BİLE ŞİKÂYET EDİYOR

Askerlerden kötü muamele şikâyetlerini toplayarak TBMM’ye ileten www.askerhaklari.com adlı sivil inisiyatifin yürütücüsü Doç. Dr. Tolga İslam, askeriyedeki kötü muamelenin subaylara bile yapılabildiğini söyledi: İslam şunları söyledi: “Yüksek rütbeli subaylardan bile hem kendisine hem de rütbesizlere yapılan kötü muamele şikayetleri geliyor. Normal askerden gelen şikayetleri siz düşünün. 22 yılda 2 bin 221 intihar var.  Aslında intihar sayısı artmamış ama bizim öğrenme sayımız artmış. Bu intihar olgusu yeni değil, sürekli var. 3-4 günde bir, bir asker intihar ediyor. Bu önemli bir rakam. TBMM’nin konuyu acil gündeme getirmesi gerekiyor. Çünkü biz bilgi edinme hakkımızı kullanıp, intiharların nedenleri ve Batı ya da Doğu mu illerinde daha çok olduğunu öğrenmeye çalıştık ama sonuç alamadık.  Milletvekillerine başvurduk. Onlar soru önergesi ile bu bilgileri elde edebiliyorlar. Konuyla ilgili acil çalışma gerekiyor. İnsanlar yaşadıkları kötü muameleyi unutmuyorlar. Bize 1946 yılından bile kötü muamele şikâyeti geldi. 20 yaşındaki gençler, zorunlu askerlikte neler yaşıyorlar, bu konunun irdelenmesi gerekiyor. ” Erdinç Akkoyunlu /STAR
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alman psikoterapist Bert Hellinger, ailelerde kuşaktan kuşağa aktarılan bağları çözümleyerek bir psikoterapi yöntemi olarak aile dizimini keşfetmiştir
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor.
  • Öfke anında akıl devreden çıkar. Düşünen beyin yerine hisseden beyin aktif olur. Bu durumda beyin düşünmez, savaşmaya başlar. Buna karşı yapılması ger
  • Getireceği sorumlulukları tahmin etmeden bir evlat sahibi olmak, ebeveynlerin süreci yürütememesine yol açabiliyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Vesveseler için evin kapısına gelen davetsiz misafirler diyoruz.” dedi.
  • Randevu Al