KIŞKIRTAN BİR KOKU VAR MI?

KIŞKIRTAN BİR KOKU VAR MI?

THE NEW YORK TIMES


Eau Flirt, üreticisi tarafından "dünyanın kl inik deneylerle kanıtlanmış, erkeklerin karşı cinse karşı ilgisini arttıran tek parfüm" olarak lanse ediliyor. Harvey Prince isimli bir şirket tarafından üretilen parfüm, kullanan kişiyi karşı konulmaz yaptığını iddia eden çok sayıda kokudan biri. Monell Kimya Merkezi'nden Doktor Johan Lundstrom, "Üzerinize sıkarak karşı cinsi baştan çıkarmanızı sağlayan bir ürün yok. Bu plasebo etkisinden başka bir şey değil" diyor. Koku, haf ıza ve duygularla bağlantılıdır.

 


Bu yüzden bir kokuya verdiğiniz tepkiyi, onunla ilgili deneyimleriniz belirler: İlk aşkınızın parfümü, sizi zehirleyen etin kokusu, vs. Ayrıca kokular herkeste farklı şekillerde ortaya çıkar. Sürüldüğü yerde, derinizin ısısı ve biyolojiniz kokuyu etkiler. Genetiğin de bir etkisi vardır. Bazı insanların koku duyuları daha zayıftır. Çekici kabul edilen parfümlerde, erkek misk geyiği ya da laboratuarda üretilen misk kullanılıyor. Eau Flirt'te kabak, lavanta ve meyankökü kullanılıyor. Derneğin araştırması bu aromaların penisteki kan akışını artırdığını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar bunun pek çok açıklaması olabileceğini söylüyor. Kokular kişilere sevdikleri bir yiyeceği ya da şehvetli bir partneri hatırlatıyor olabilir. Rockfeller Üniversitesi'nden Doktor Leslie B. Voshall, "Bu tamamen rastlantılarla, kültürle ilgili" diyor. Bir diğer trend ise fermon kullanmak. Fermonlar, bazı hayvanların karşı cinse bilgi göndermek ve onları etkilemek için salgıladığı bir kimyasal. Harvard Üniversitesi'nden Doktor Catherine Dulac, "İnsanlarda böyle bir şey yok. Ama duyguları düzenleyen kimyasallar olabilir" diyor.

İsviçreli biyolog Claus Wedekind ve meslektaşlarının yaptığı bir araştırma, insanların genetik açıdan kendilerine uygun bir partner seçmelerini sağlayan bilinçdışı bir mekanizmaya sahip olduklarını öne sürüyor. Fermon içerdiği söylenen parfümler, genelde erkeklerin terinde ve idrarında bulunan, androstenon ve androstadienone isimli hormonları içeriyor. Dr. Lundstrom, nüfusun yarısının kokuyu küfe ya da kedi idrarına benzettiğini söylüyor. İnsanlar hayvan fermonu fikrinin cazibesine kapılabilir ama hayvanların ilgisini de insanların imza attığı bazı yenilikler çekiyor.

Bronx Hayvanat Bahçesi'ndeki Vahşi Yaşamı Koruma Derneği'nin Genel Müdürü Doktor Patrick Thomas, büyük kedilerin bulunduğu odaya miskli bir parfüm sıkıyor. En sevdikleri koku, Calvin Klein Obsession for Men
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al