Deprem Travma Psikolojisi

KISKANÇLIĞA İYİ GELİYOR

A.A

Uzmanlar Neurofeedback sistemiyle birçok ailenin yıkılmasının da önleneceğini açıkladı. 

 

        
Neurofeedback sistemiyle birçok ailenin yıkılmasının da önlendiğini  belirten Neurobiofeedback (Nöroterapi) Derneği  Başkanı Dr. Tanju Sürmeli, şunları kaydetti:

“Bir bayan veya bir erkek kendisinin çok kıskanç olduğunu söylüyor ya da  aşk, 'ben ona da aşığım, buna da aşığım' diyenler var. Karar veremeyenler var.  Bunların beyinlerine baktığımızda elektriksel akımlarında normalden sapmalar  gördük. Özellikle sol beyinden sağ beyine ya da sağ beyinden sol beyine, elektrik  akımı geçişleri, eşit değil, düzensiz, tıkanıklık var. Onun için de beyin tek  düze düşünmeye başlıyor, kendini aşık hissediyor ya da mutlaka takip etmesi  lazım. 5 dakika da bir arayıp 'ne yapıyorsun' , 'beni aldatıyor musun' diye  sorgulaması lazım.

Bu hastalarda da beynin ön orta kısmında bir bölgede elektrik  akımı bozuklukları var. Bunları biz düzenli hale getirmeyi öğrettiğimiz de o  kişiler tamamen farklı birisi haline döndüler. Sağlıksız şekildeki davranışlarını  bıraktılar. Aşk konusunda da tedaviden sonra kendisi için neyin doğru olacağına  rahat karar veriliyor. Tedaviden sonra neyin doğru neyin yanlış olduğunu kendi  beyni ona söylemeye başlıyor. Eğer beyinlerdeki elektrik akımını düzenlersek,  bugün birçok yuva boşu boşuna yıkılmamış olur.”
        
ADLİ SUÇLAR ÖNLENEBİLİR
        
Bu sistemle ağır ceza gerektiren suçların da önlenebileceğini anlatan  Tanju Sürmeli, “Adli suçlar olayında da Amerika ve Kanada da ağır derecede cezai  işlerden dolayı mahkumlar cezalarını doldurup hapishaneden çıktıktan sonra tekrar  geriye dönme hızlarının yüzde 80 olduğunu görüyorlar. Bu kişilere uyguladığımız  yöntemi uyguladıklarında bu oranın yüzde 20'ye düştüğünü görüyorlar. Beyinde  özellikle suç işleyenlerin elektrik akımında düzensizlikler var” diye konuştu.

Epilepsi (Sara), şizofren, alzheimer, migren, iktidarsızlık gibi  hastalıklarda da bu yöntemle başarı sağlandığını dile getiren Sürmeli, tedaviden  sonraki gelişmeleri şöyle anlattı:

“Şizofren hastaları, gerçekle gerçek olmayanı ayırt edemiyor, görüntüler  görüyor, kulağına sesler geliyor, bu hastalıkta puanlamalar var. Bu puanlamalarda  yüzde 20 azalttığı görülüyor. Şizofreni hastalarının uykularını  düzenleyebiliyoruz, kendi kendilerini konuşmalarının durduğunu görüyoruz.  Şüpheciliklerinin azaldığını ya da kaybolduğunu görüyoruz. Kulağına gelen  seslerin tamamen kesildiği bir çok hastamız var.

Alzheimer hastalığında da elektrik akımı bozuklukları var. Bunları aynı  yöntemle düzenleyip başarılı olduğumuz vakalar var. Hastalığı yavaşlatıyoruz.  İktidarsızlıkla ilgili, hastalarımızda da beyindeki elektrik akımını  düzenlediğimizde bunların da düzeldiğini gördük.

Migren hastalarında da beyindeki elektrik akımlarında bozukluklar olduğu  ortaya çıktı. Genel de migren tedavisinde yıllarca ilaç kullanan hastaların, çok  kısa bir sürede ilaçları kullanmasına gerek kalmadığını görüyoruz. Uyku  bozukluklarının da bu sistemle giderildiğini biliyoruz.”

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al