KISKANÇLIĞA İYİ GELİYOR

A.A

Uzmanlar Neurofeedback sistemiyle birçok ailenin yıkılmasının da önleneceğini açıkladı. 

 

        
Neurofeedback sistemiyle birçok ailenin yıkılmasının da önlendiğini  belirten Neurobiofeedback (Nöroterapi) Derneği  Başkanı Dr. Tanju Sürmeli, şunları kaydetti:

“Bir bayan veya bir erkek kendisinin çok kıskanç olduğunu söylüyor ya da  aşk, 'ben ona da aşığım, buna da aşığım' diyenler var. Karar veremeyenler var.  Bunların beyinlerine baktığımızda elektriksel akımlarında normalden sapmalar  gördük. Özellikle sol beyinden sağ beyine ya da sağ beyinden sol beyine, elektrik  akımı geçişleri, eşit değil, düzensiz, tıkanıklık var. Onun için de beyin tek  düze düşünmeye başlıyor, kendini aşık hissediyor ya da mutlaka takip etmesi  lazım. 5 dakika da bir arayıp 'ne yapıyorsun' , 'beni aldatıyor musun' diye  sorgulaması lazım.

Bu hastalarda da beynin ön orta kısmında bir bölgede elektrik  akımı bozuklukları var. Bunları biz düzenli hale getirmeyi öğrettiğimiz de o  kişiler tamamen farklı birisi haline döndüler. Sağlıksız şekildeki davranışlarını  bıraktılar. Aşk konusunda da tedaviden sonra kendisi için neyin doğru olacağına  rahat karar veriliyor. Tedaviden sonra neyin doğru neyin yanlış olduğunu kendi  beyni ona söylemeye başlıyor. Eğer beyinlerdeki elektrik akımını düzenlersek,  bugün birçok yuva boşu boşuna yıkılmamış olur.”
        
ADLİ SUÇLAR ÖNLENEBİLİR
        
Bu sistemle ağır ceza gerektiren suçların da önlenebileceğini anlatan  Tanju Sürmeli, “Adli suçlar olayında da Amerika ve Kanada da ağır derecede cezai  işlerden dolayı mahkumlar cezalarını doldurup hapishaneden çıktıktan sonra tekrar  geriye dönme hızlarının yüzde 80 olduğunu görüyorlar. Bu kişilere uyguladığımız  yöntemi uyguladıklarında bu oranın yüzde 20'ye düştüğünü görüyorlar. Beyinde  özellikle suç işleyenlerin elektrik akımında düzensizlikler var” diye konuştu.

Epilepsi (Sara), şizofren, alzheimer, migren, iktidarsızlık gibi  hastalıklarda da bu yöntemle başarı sağlandığını dile getiren Sürmeli, tedaviden  sonraki gelişmeleri şöyle anlattı:

“Şizofren hastaları, gerçekle gerçek olmayanı ayırt edemiyor, görüntüler  görüyor, kulağına sesler geliyor, bu hastalıkta puanlamalar var. Bu puanlamalarda  yüzde 20 azalttığı görülüyor. Şizofreni hastalarının uykularını  düzenleyebiliyoruz, kendi kendilerini konuşmalarının durduğunu görüyoruz.  Şüpheciliklerinin azaldığını ya da kaybolduğunu görüyoruz. Kulağına gelen  seslerin tamamen kesildiği bir çok hastamız var.

Alzheimer hastalığında da elektrik akımı bozuklukları var. Bunları aynı  yöntemle düzenleyip başarılı olduğumuz vakalar var. Hastalığı yavaşlatıyoruz.  İktidarsızlıkla ilgili, hastalarımızda da beyindeki elektrik akımını  düzenlediğimizde bunların da düzeldiğini gördük.

Migren hastalarında da beyindeki elektrik akımlarında bozukluklar olduğu  ortaya çıktı. Genel de migren tedavisinde yıllarca ilaç kullanan hastaların, çok  kısa bir sürede ilaçları kullanmasına gerek kalmadığını görüyoruz. Uyku  bozukluklarının da bu sistemle giderildiğini biliyoruz.”

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al