KİŞİLİĞİNİZ BEYNİNİZDE

KİŞİLİĞİNİZ BEYNİNİZDE
Paylaş:

BBC.com Çeviri: Ayda Çayır/ NPGRUP

Sıcakkanlılık, mesafeli olmak, aşırı duygusallık, duyarsızlık gibi özellikler beyin yapınızdaki farklılıklardan kaynaklanıyor olabilir.

Cambridge Üniversitesi'nden uzmanlar sıcak canlı, duygusal insanların orbitofrontal korteks ve ventral striatum beyin bölgelerinde daha fazla gri madde olduğu saptadılar. Bu bölgeler aynı zamanda çikolata ve seksten zevk almamıza izin veren alanlar. Çalışmaya göre, bazı insanlar sosyalleşmekten benzer şekilde heyecan duyuyor.

41 sağlıklı erkek üzerinde yapılan beyin tarama çalışmasında, duygusal sıcaklık ve sosyabilite değerlendirmesine dayalı ankette daha yüksek puan alan erkeklerin orbitofrontal korteks ve ventral striatum beyin bölgelerinde daha fazla gri madde saptandı. Bu beyin farklılıklarının doğuştan mı yoksa kişisel deneyimle mi kazanıldığı kesinlik kazanmadı. Ventral striatumun iltifat görmeyle aktif hale geldiği, orbitofrontal korteksin ise çekici yüzler ve gülümsemeyle etkinleştiği biliniyor.

Araştırmanın lideri Dr Graham Murray'ın bu konudaki görüşleri şöyle: "Sosyabilite ve duygusal yakınlık kişiliğimizin oldukça karmaşık özelliklerinden sayılıyor. Araştırma bu özelliklerin dile getirilişindeki farklılıkları biyolojik düzeyde anlamamıza katkıda bulunuyor. Sosyal etkileşimi ödüllendirici bulma düzeyimiz ile gıda, şekerli içecekler ve seks gibi, biyolojik dürtülerimizi harekete geçiren beyin bölgelerimizin ilişkili olması hayli ilginç."

Çalışma sonuçlarının otizm veya şizofreni gibi, sosyalleşmenin daha az ödüllendirici olduğu, sosyal etkileşim sorunlarının öne çıktığı psikiyatrik bozuklulara ışık tutabilecek nitelikte olması bekleniyor.