Kısa tatiller sağlık iksiri

Hızlı yaşam temposu, gündelik kaygıları ve rutinleri geride bırakarak enerji depolamayı gerektiriyor.

Kısa tatiller sağlık iksiri

Günümüzde uzun dinlence dönemlerinin yerini kısa ama sık çıkılan tatiller alıyor. Cuma akşamından pazartesi sabahına kadar veya bir gün izin alınarak 3-4 güne uzatılan uzun hafta sonlarını gibi. Cuma akşamı valizi kapıp ertesi sabah cennet gibi bir ortamda derin nefes almak birçoğumuz için mümkün.

SAĞLIK YÜKLÜ TATİLLER

Kısa tatillerin revaçta olmasının sebebi, ruh ve beden sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri. Zevkimize, kesemize ve bireysel ihtiyaçlarımıza göre ‘pilimizi şarj edebileceğimiz’, günlük yaşamın stresinden uzaklaşabileceğimiz gevşeme, dinlenme ve yenilenme olanakları sunan zengin sağlık turizmi portföyü var önümüzde. İster deniz kıyısında, ister dağ başında ya da farklı bir çevrede bünyemizi birkaç gün de olsa dinlendirmek, bir de farklı kültür ve insanlarla tanışmak, düşüncelerimizi serbest bırakmak için ideal.

ŞIMARMA YOLLARI

Bir sahil kasabasında uyanmak, temiz havada derin nefes almak, yürüyüşler, sağlıklı bir kahvaltının ardından kendine zaman ayırma, sauna, hamam, wellness kürleri, masaj, cilt bakımı, meditasyon, yoga ve daha birçok olanak kısa tatilcileri bekliyor. Yazın pek yanına yaklaşılmayan 4-5 yıldızlı otellerdeki sağlık kürleri, iyi bir fırsat.

SPORU DA EKLEYİN

İster kısa sürede isterse haftalar öncesinden planlanmış olsun kısa tatiller günlük yaşantımızda ihtiyacımız olan enerjiye kavuşmanın reçetesi denebilir. Tarzımıza göre seçeceğimiz sporlar da tatil sırasında stresi atmanın ve forma kavuşmanın en güzel yolu olabilir. Kısa tatillerde gittiğimiz bölgeye göre çeşitli sporlara başlayabilir veya becerinizi artırabilirsiniz. Ama tek amacınız spor olmasın. Kısa tatilden yorgun dönmeyin.

Bazı araştırmalar tatilcilerin dörtte birinin tatildeyken e-postalarına veya sesli mesaj kutularına baktıklarını gösteriyor. Yine dört tatilciden biri tatilde işine de vakit ayırmayı planlıyor. Ne yazık ki online olmanın kolaylaşması ve adeta cebimize girmesi tatildeyken iş stresinden uzaklaşmayı önleyen bir faktör haline geliyor.

İŞİ KENARA BIRAKIN

İşkolikseniz, hiç farketmeden tatilinizin önemli bir bölümünü dizüstü bilgisayarın karşısında geçirdiğinizi dönüş günü fark edersiniz. Araştırmalara göre çalışanların beşte biri tatile çıkmaktan ötürü işlerini yarım bıraktıklarını düşünüyor ve bundan suçluluk duyuyor. Oysa sürekli çalışmanın ve devamlı iş bitirme beklentisinin iş kapasitesi üzerinde zamanla negatif etkisi var.

Sonuç olarak çalışanlarınızla veya amirlerinizle tatildeyken diyalog halinde olun ama unutmayın ki işinize ayırdığınız zaman ne kadar önemliyse dinlenmeye ayıracağınız zaman da o kadar önemlidir. Onun için tatilde işle ilgili konuşmalar kısa tutulmalı, sınırlar konmalıdır. İşinizin sizin dinlenceye ayırdığınız zamanın her anına sızmasına izin vermeyin.

Baktınız ki işiniz tatil yapmanızı bile engelliyor o zaman işinizle, mesleğinizle veya çalıştığınız endüstriyle olan ilişkinizi sorgulayın. Bu durumun belki de bir süre sonra fazla yorgunluk ve birikim nedeniyle ‘tükenmişlik sendromu’ yaşama riskine değip değmediğini kendi kendinize bir sorun.

FORMSANTE

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al